Yorum: Çin ve Japonya dünyaya daha çok pozitif enerji vermeli

2019-08-12 20:05:53 CRI

Gelecekte, iki tarafın “birbirine omuz vermesini gerektirecek” koşullar oluşacak. Bu nedenle Çin ile Japonya'nın söz konusu 10 maddelik fikir birliği ışığında, karşılıklı siyasi güveni sürekli geliştirmesinin yanı sıra, bilimsel ve teknolojik inovasyon, fikri mülkiyet haklarını koruma, ekonomik ve ticari yatırım, finans, sağlık, yaşlı bakımı, enerji tasarrufu ve turizm gibi geniş alanlarda karşılıklı yarara dayalı işbirliğini güçlendirmesi gerekir. Aynı zamanda, bu sene "Çin-Japonya Gençlik İletişim Yılı" olması fırsatıyla da kültürel işbirliği ile halklar arasındaki iletişimi ilerletmeli.

Özellikle ekonomik küreselleşmenin engellerle karşı karşıya bulunduğu bugünlerde, Çin ve Japonya, dünyanın ikinci ve üçüncü büyük ekonomisi olarak, serbest ticaret ve çok taraflılık sistemini korumaktan sorumludur. İki ülke, Kuşak ve Yol inisiyatifi ve “Çin-Japonya-Güney Kore Serbest Ticaret Bölgesi” inşası gibi önemli işbirliği platformlarından faydalanarak, Çin-Japonya ilişkilerini dünya barışını koruyan ve ortak kalkınmayı ilerleten önemli bir faktör haline getirmeli.

Günümüzde, Çin-Japonya ilişkilerinin düzeltilmesiyle elde edilecek fırsatlar oldukça değerli. Ancak uzun zamandan beri iki ülkeyi rahatsız eden hassas sorunların ortadan kaldırılmadığı da bir gerçek. ABD Savunma Bakanı Mark Esper kısa bir süre önce Asya-Pasifik bölgesine yaptığı ziyarette, ABD'nin Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması'ndan resmen çekilmesiyle, Asya'da orta menzilli füze konuşlandırılmasını destekleyeceklerini açıkça belirtti. ABD'nin Asya-Pasifik bölgesindeki önemli bir müttefiki olan Japonya, ABD'nin bu yöndeki taleplerini karşılarsa, kaçınılmaz olarak bölgenin güvenliği ile istikrarını etkileyecek ve kendisini daha riskli bir konuma sokacaktır. Dolayısıyla Çin ve Japonya'nın, iki ülke liderleri arasında Osaka'da varılan anlaşma doğrultusunda, hassas sorunları uygun şekilde çözmesi, anlaşmazlıkları yapıcı olarak kontrol altına alması ve yeni dönemin taleplerine uygun ikili ilişkiler oluşturulmasına yarar sağlayacak koşullar yaratması gerekir.

Çin ve Japonya, günümüz dünyasında büyük değişimin karşısında birbiriyle çatışmak yerine, iki ülkenin halklarına fayda sağlamak ve çalkantılı küresel atmosfere daha fazla pozitif enerji katmak için birbirine omuz vermeli.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor