Teochew forumunda Kuşak ve Yol'un inşasına katkı vurgusu

2019-08-12 11:34:50

“Teochew Uluslararası Federasyonu Kuşak ve Yol-Büyük Körfez Bölgesi İnşası Forumu”, dün Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi'nde yapıldı.

Foruma, 30 ülkeden 300 “Teochew girişimci” katıldı.

Katılımcılar, Kuşak ve Yol'un inşasının hızlandırılmasına ve Guangdong, Hong Kong ve Makao'dan oluşan Büyük Körfez Bölgesi'nde ortak kalkınmanın artmasına katkı sağlamayı arzuladıklarını açıkladı.

Kökenleri Guangdong eyaletinin Chaozhou ve Shantou bölgelerine dayanan ve Teochew lehçesini konuşan iş insanları, “Teochew girişimciler” olarak anılıyor.

Forum, Teochew Uluslararası Federasyonu ve Uluslararası Teochew Ekonomik İşbirliği Örgütü tarafından ortaklaşa düzenlendi.

Teochew Uluslararası Federasyonu İcra Kurulu Başkanı Chen Younan, basına verdiği demeçte, Teochew halkının tarihte de çalışkanlığı, cesareti ve ticaretteki becerisiyle bilindiğine dikkat çekti. Hong Kong'un 7 milyonun üzerindeki nüfusunun 1,2 milyonluk kısmının da Teochew kökenli olduğuna işaret eden Chen, farklı ülkelerde yaşayan çok sayıda seçkin Teochew girişimci bulunduğunu ifade etti.

Chen Younan, yabancı ülkelerdeki Teochew girişimcilerin, Kuşak ve Yol ile Büyük Körfez Bölgesi'nin inşa süreçlerinin doğurduğu fırsatlardan faydalanarak Çin'in gelişmesine daha fazla katkı sağlaması gerektiğini vurguladı.

Chen Younan, şunları söyledi:

“Kuşak ve Yol ile Büyük Körfez Bölgesi'nin inşa süreçlerinde küresel işbirliği büyük önem taşıyor. Yabancı ülkelerde yaşayan tüm Teochew girişimcilerin ticaret, kaynak ve kalifiye personel değişimi gibi alanlardaki temasları yoğunlaştırabileceklerini ve bu sayede Çin'in kalkınmasına büyük katkıda bulunabileceklerini düşünüyorum.”

“Teochew girişmciler, Çin'deki yatırımlarını artırmalı”

Uluslararası Teochew Ekonomik İşbirliği Örgütü İcra Kurulu Başkanı Wu Kaisong, forumda yaptığı konuşmada, örgütün Kuşak ve Yol'un ve Büyük Körfez Bölgesi'nin getirdiği fırsatlardan istifade ederek, Teochew girişimcilerin Çin'deki yatırımlarını artırmalarını sağlayacağını belirtti.

Wu Kaisong, şöyle konuştu:

“Günümüz dünyasında derinliğine bir kaynaşma ve gelişme gerçekleşiyor. İşbirliği ve çifte kazanç, çağın ana teması oldu. Yeni çağın ana eğilimine ayak uydurarak, küresel Teochew ekonomisine yeni güç katacağız, Teochew girişimcilerin sermayelerinin Kuşak ve Yol ile Büyük Körfez Bölgesi'nin inşasına katılmalarına destek sağlayacağız.”

Çinli Göçmenler Birliği Başkan Yardımcısı Liu Yiliang da Büyük Körfez Bölgesi'ni dev bir gelişme fırsatı olarak nitelendirdi.

Hong Kong, Makao ve Guangdong arasındaki işbirliği ile eşgüdüme dayalı gelişmenin yoğunlaştırılması gerektiğini vurgulayan Liu, şöyle konuştu:

“Büyük Körfez Bölgesi'nde yer alan Hong Kong ve Makao özel idari bölgeleri ile Çin'in ana kesiminde yer alan dokuz kentin bağımsız olarak gelişmelerinin yanı sıra, ortak gelişmeleri de hızlandırılmalı. Nitekim, Büyük Körfez Bölgesi Kalkınma Planı'nın en parlak noktası da bölgedeki tüm kentlerin ortak ve koordinasyon içinde gelişmeleri. Bu kentler, birlikte uluslararası inovasyon ve teknoloji merkezi kurmalı, altyapı bağlantısını güçlendirmeli ve böylece küresel rekabet gücüne sahip çağdaş bir endüstriyel sistem oluşturmalı.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor