“Şiddet olaylarına son vermek, Hong Kong'un en ivedi görevidir”

2019-08-08 12:11:17 CRI

“Şiddet olaylarına son vermek, Hong Kong'un en ivedi görevidir”

Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi ile Çin Merkezi Hükümeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi İrtibat Bürosu dün, Shenzhen kentinde Hong Kong'daki son duruma ilişkin bir oturum düzenledi.

Hong Kong'un çeşitli kesimlerinden 550'den fazla temsilcinin katıldığı toplantıda, şiddet olaylarına son verilmesi ve asayişin yeniden sağlanmasının şu an Hong Kong'un en ivedi görevi olduğu fikir birliğiyle belirtildi. Toplantıda ayrıca, bütün tarafların birleşip, tek ses olarak, Hong Kong'u koruma, “Bir Ülke, İki Sistem” politikasını destekleme ve devlet egemenliğini savunma çağrısında bulunuldu.

Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi Müdürü Zhang Xiaoming, merkezi hükümetin Hong Kong'daki son durumu yakından takip ettiğini ifade etti.

Zhang, anavatana dönmesinden bu yana Hong Kong'un en ciddi krizle karşı karşıya bulunduğunu ve şu an en acil görevin şiddeti durdurmak ve düzeni tekrar sağlamak olduğunu dile getirdi.

Zhang Xiaoming, Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetiminin “Kaçak Suçlular Yönetmeliği"nde değişiklik yapmayı tamamen iptal etmesine rağmen, radikal güçlerin yönetmeliği bahane ederek şiddete devam ettiğine dikkat çekti.

Zhang Xiaoming, bu konuda şunları söyledi:

"Radikal çeteler, ‘Bir Ülke, İki Sistem' ilkesinin tahammül eşiğini zorluyorlar. Eğer şiddet ve kaos devam ederse, Hong Kong halkının can ve mal güvenliğine zarar gelecek. Ayrıca, hukukun üstünlüğü, refah ve ‘Bir Ülke, İki Sistem' ilkesi tahrip olacak. Başta Hong Kong vatandaşları olmak üzere hiçbir Çin vatandaşı bunu kabul etmez. Çin'e karşı Hong Kong'a müdahale eden tüm güçlere sesleniyoruz: Sakın durumu yanlış değerlendirmeyin ve temkinli tavrımızı zayıflık olarak algılamayın. Kentte durum kötüleşirse ve Hong Kong Özel İdari yönetimi kaosu kontrol edemezse, Çin merkezi hükümeti gelişmeleri yerinde oturup izlemez. Merkezi hükümet, Hong Kong Temel Yasası'nın belirlediği kurallara göre, meydana gelebilecek her türlü kaosu gidermek için yeterli yöntem ve güce sahiptir."

Zhang Xiaoming, bölge amiri ve emniyet güçlerinin desteklenmesinin mevcut durumda Hong Kong'da istikrara kavuşmanın kilit noktası olduğunu vurguladı.

Zhang Xiaoming, idari amir Carrie Lam'in şahsi itibarını bir kenara bırakıp, her türlü baskıya direnerek görevini yerine getirdiğini ve merkezi hükümetin bölge yönetimini yüzde yüz desteklediğini ifade etti.

Hong Kong'daki durumun son derece ciddi bir noktaya geldiğine dikkat çeken Zhang Xiaoming, şöyle konuştu:

"Önümüzde iki seçenek var: ‘Ya Bir Ülke, İki Sistem' ilkesini savunacağız ya da bazılarının bu düzeni yıkmasına göz yumacağız. Ya Hong Kong'u savunacağız ya da Hong Kong'un batışını izleyeceğiz. Ya hukuk ve dürüstlük bayrağını dalgalandıracağız ya da şiddet ve kötülüğe teslim olacağız."

Çin Merkezi Hükümeti Hong Kong Özel İdari Bölgesi İrtibat Bürosu Başkanı Wang Zhimin ise, mevcut mücadelenin artık Hong Kong'un kaderiyle alakalı bir "ölüm kalım savaşına” döndüğünü ifade ederek, herkesi birlik içinde Hong Kong'u savunmaya davet etti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor