Yorum: Sıfır toplamlı oyun kimseye fayda getirmez

2019-08-04 19:49:07 CRI

Yorum: Sıfır toplamlı oyun kimseye fayda getirmez

ABD, son günlerde 300 milyar dolar değerindeki Çin menşeli ürünlere yüzde 10 ek gümrük vergisi uygulayacağını ileri sürdü. Bu hamle, iki ülkenin devlet başkanlarının Osaka'da vardığı fikir birliğinin ihlali olmakla beraber, ABD'deki bazı kişilerin halen sıfır toplamlı oyun zihniyetini sürdürdüğünü yansıtmaktadır.

ABD'nin bu girişimi, şüphesiz iki ülke arasındaki üst düzey ekonomik ve ticari müzakereler için büyük zorlukların ortaya çıkması manasına geliyor. Aynı zamanda iki ülke ve dünyanın çıkarları zarar görecek ve küresel ekonomik durgunluk riski artacaktır.

Ekonomik küreselleşmenin ana eğilim haline geldiği günümüz dünyasında, insanlığın kader ortaklığı çoktan oluşturuldu. Eskimiş sıfır toplamlı oyun düşüncesi, mevcut somut durumdan kopmuş vaziyettedir ve tarihte dışlanmıştır. Ancak ABD'li bazı çevrelerden şahsiyetler, dünyanın süper gücü olmayı hayal ediyorlar. Bu düşünce, sadece ekonomik gelişme kurallarına aykırı olmakla sınırlı kalmayıp tarihteki gelişme eğilimiyle de örtüşmemektedir. Sıfır toplamlı oyun nihayetinde hem bu zihniyeti taşıyanlara hem de başkalarına zarar verecektir.

Nitekim ABD, Çin'den ithal edilen ürünlere yeni ek tarife uygulama kararını açıklar açıklamaz ülkenin çeşitli çevrelerinden şiddetli itiraz sesleri yükseldi. ABD'li birçok sanayi derneği ve medya kuruluşu, arka arkaya açıklamalar yaparak ek gümrük vergisinin, Amerikalı tüketicilere doğrudan zarar getireceğini ve perakendecilerin dükkânlarını kapatmalarına, hatta büyük ölçekli işsizliğe yol açabileceğini belirtti. ABD'de geçen hafta 10 yıllık devlet tahvillerinin getirisinde 2012'den bu yana en büyük düşüş yaşandı. Sermaye piyasasının önemli bir kanadı olan ABD devlet tahvillerinin getiri kaybı, küresel sermaye piyasasının ABD ekonomisinin geleceğinden derin endişe duyduğunu gösteriyor.

Ticari sürtüşmenin tırmanması nedeniyle Dünya Bankası tarafından haziran ayında yayımlanan “Küresel Ekonomik Görünüm Raporu”ndaki büyüme tahmini de yüzde 2,9'dan yüzde 2,6'ya düşürüldü. ABD Çin'e yeni bir gümrük tarifesi uygularsa, Dünya Ticaret Örgütü'nün kurallarını ciddi şekilde ihlal etmekle kalmayacak, çok taraflı ticaret sistemine de zarar verecek. Kuşkusuz küresel ekonominin göreceği zarar daha fazla olacak ve küresel ekonomi “durgunluk tuzağı”na itilecek.

Tüm bunlara bakılarak, ABD'li bazı şahıslar tarafından takip edilen sıfır toplamlı oyun zihniyetinin, söz konusu kişilerin istediklerini elde etmelerini sağlamayacağı, aksine çifte kayba yol açtığı görülebilir.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor