Yorum: Verilen söz tutulmazsa görüşmelerden olumlu sonuç çıkmaz

2019-08-03 19:45:50

ABD 1 Eylül'den itibaren 300 milyar dolar değerindeki Çin menşeli ürünlere yüzde 10 oranında ek gümrük tarifesi uygulayacağını açıkladı. Diğer yandan da Çin ile ticari sözleşme imzalamak için aktif şekilde diyalog kurmaya hazır olduğunu bildiriyor.


ABD hem taahhütlerini çiğneyip G20 Osaka Zirvesi'nde Çin ile vardığı görüş birliğini ihlal ediyor, hem de ticaret müzakerelerinden olumlu sonuç bekliyor. Bazı Amerikan siyasetçilerin mantığı hiçbir şekilde anlaşılamaz durumda. Oysa dürüstlük ve güven müzakerenin temelidir. Bu noktada şu soru akla geliyor: Görüşmelerde verdiği sözlerden tekrar tekrar cayan bir muhatap, nasıl güven verebilir?


Çin, bir yılı aşkın bir süredir görüşmelerde hep karşılıklı güven ilkesini ön plana aldı. Azami içtenlikle ABD ile istişarede bulundu ve büyük ilerleme kaydetti. Ancak ABD dört kez varılan mutabakatı çiğnedi, taahhütlerine sadık kalmadı ve müzakerelerin askıya alınmasına yol açtı.


Şubat 2018'de, Beijing ile Washington, ABD'den tarım ve enerji ürünlerinin ithalatının artırılması gibi konularda anlaştı. Fakat bir ay sonra ABD, Çin'e yönelik 301. Madde soruşturma raporunu yayımlayarak, raporda ulaşılan sonuçlar gereği 50 milyar dolarlık Çin menşeli ürünlere yüzde 25 ek tarife getirdiğini açıkladı.


19 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanan ortak bildiride ise Çin ve ABD'nin “ticari savaş açmama” hususunda mutabık kaldıkları belirtildi. Ancak 10 gün sonra Beyaz Saray bu ortak bildiriyi görmezden gelerek, ek tarife uygulamaya devam edeceklerini ifade etti.


1 Aralık 2018 de Çin ve ABD liderleri Arjantin'deki görüşmelerinde önemli meselelerde görüş birliği sağladı. Karşılıklı olarak yeni ek tarife uygulanmaması ve 90 gün içinde müzakereleri hızlandırarak tüm ek gümrük vergilerinin kaldırılması kararlaştırıldı. Bunun ardından iki ülkenin ticaret heyetleri yoğun bir müzakere trafiğine girdi, bu süreçte birçok konuda anlaşma sağlandı. Ne yazık ki ABD müzakerelerde pazarlığı sürekli ileri götürüp 10 Mayıs 2019 tarihinde Çin'den ithal edilen 200 milyar dolar değerindeki ürüne uygulanan ek tarife oranını yüzde 10'den yüzde 25'e yükseltti. Böylece üst düzey ekonomik ve ticari müzakereler ciddi darbe aldı.


29 Haziran 2019'da Osaka'daki görüşmede ise Çin ve ABD liderleri eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde ticaret müzakerelerini yeniden başlatmayı kabul ettiler, ABD Çin mallarına başka gümrük vergisi uygulamayacağını ilan etti. Shanghai'da 30-31 Temmuz günlerinde yapılan 12. tur ticaret müzakerelerinin ardından iki taraf da yapıcı bir diyaloğun gerçekleştirildiğini, 13. turun eylülde ABD'de düzenleneceğini bildirdi. Kararın üzerinden iki gün bile geçmemişken ABD tarafı tekrar sözünden döndü.


Yine açıkça görülüyor ki ticari müzakerelerin sürekli sekteye uğramasının sorumluluğu tamamen ABD'ye ait. Müzakere her zaman iki tarafın işidir, sözleşmeye varmak için iki tarafın aynı yönde giderek birbirine dürüst olması gerekir. Fakat bir yıldan fazla bir müddettir ABD birkaç defa verdiği taahhütleri yerine getirmedi ve müzakereler ertelendi. Bu gelgitler, uluslararası toplumu da şaşırttı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor