Yorum: Shanghai görüşmesi süreci doğru bir yola soktu

2019-08-01 11:32:44 CRI

Çin-ABD ekonomi ve ticaret müzakerelerinin 12. turu dün Shanghai'da sona erdi. Ticaret heyetleri, iki ülke liderlerinin Osaka buluşmasında vardığı mutabakat doğrultusunda, ekonomik ve ticari konularla ilgili içten, verimli ve yapıcı iletişimde bulundu. Heyetler Ağustos ayında ön istişarede bulunup gelecek sefer Eylül ayında ABD'de görüşmek üzere anlaştı.

Görüşmede Çin Başbakan Yardımcısı ve başmüzakereci Liu He, ABD Ticaret Temsilcisi Robert Lighthizer ve Hazine Bakanı Steven Mnuchin ekipleriyle birlikte masadaydı.

Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, görüşmelerin “samimi, verimli ve yapıcı” geçtiği bildirildi.

Çin'in ABD'den alması düşünülen tarımsal ürünler ve ABD tarafının buna elverişli koşulları yaratması da görüşmede ele alındı.

Şubat 2018 itibariyle başlayan ticaret müzakereleri bugünlere kolay gelmedi. Büyük ilerlemeler kaydedildiği gibi, dönem dönem ciddi zorluklarla karşılaşıldı. Özellikle 10 Mayıs 2019'da ABD'nin bir kez daha tarife kartını kullanarak 200 milyar dolar değerindeki Çin mallarına ek vergi getirmesi, müzakere ruhuna aykırı bir adım olarak diyalog sürecini akamete uğrattı, dünya ekonomisi bu durumdan olumsuz etkilendi.

IMF tarafından açıklanan küresel ekonomik görünüm raporunda dünyanın ve ABD'nin ekonomik büyümesine dair beklentiler aşağı çekildi. ABD için bu yıl yüzde 2,9, gelecek yıl yüzde 1,9 büyüme öngörülüyor.

Shanghai görüşmeleri, müzakerelerin geleceğine dair büyük önem taşıyordu. Taraflar hassas konuları ele almaktan çekinmeyip, pragmatik bir tavırla istişareyi sürdürüyor. Uluslararası toplum tarafların bir anca anlaşmazlığı gidermesini bekliyor.

Son görüşmenin dikkat çeken bir yönü de buluşmanın adresi oldu. Shanghai Çin'in ekonomik açıdan en dinamik şehirlerinden biri. 47 yıl önce Çin ile ABD arasında diplomatik ilişkilerin normalleşmesini sağlayan Shanghai Bildirisi burada imzalandı. Shanghai Çin'in dünyaya açılan pencerelerinden biri, 4 bin 800'den fazla Amerikan şirketi burada faaliyet gösteriyor. Shnaghai kenti, ticaret müzakerelerinin yeniden doğru bir istikamete girmesine tanıklık etti.

Heyetler Xijiao devlet konukevinde bir araya geldi, ABD eski başkanı Nixon Çin ziyareti sırasında burada kalmıştı. Son müzakerenin burada gerçekleştirilmesi de sembolik önem taşıyordu.

Çin, dünyanın 2. büyük ekonomisi; ABD ise birinci sırada. İki taraf arasındaki ekonomik ve ticari sürtüşme diyalog ve müzakere yoluyla çözülmeli. Elbette işbirliğinin kuralı, müzakerelerin temel bir çizgisi vardır. Önemli konularda Çin asla taviz vermez. Dünya halkları, geçen 2 yılda Çin'in ticaret savaşına karşı nasıl dayanıklı olduğuna ve reform ve dışa açılmada ısrar ettiğine tanık oldu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor