YORUM: Başka ülkelerin içişlerine karışma hilesi: Çifte standart!

2019-07-30 11:52:24 CRI

Batılı medyanın Hong Kong'la imtihanı

Batılı medyanın Hong Kong olaylarıyla imtihanı da ayrı bir konu. Batılı medya, hadisenin nedenlerinden kaçınarak sadece sonuca odaklanıyor. İngiltere'de ana akım bir medya kuruluşu 12 Haziran günü yaptığı haberde, göstericilerin yasama binasına saldırmalarının ardından polisin göz yaşartıcı bomba ve plastik mermiyle müdahale etmesine geniş yer verirken, göstericilerin polise yönelik saldırı düzeneklerinden hiç söz etmedi.

21 Temmuz günü göstericiler Çin'in ulusal amblemine zarar verdi. Sembollere yapılan saldırı, hiçbir egemen ülkenin tahammül edemeyeceği bir durumdur. Batılı medya ulusal amblemin spreyle boyandığı görüntüleri servis ederken, bu egemenlik hassasiyetini elbette hiçe sayıyordu.

Başka ülkelerin içişlerine karışmak, hem uluslararası yasalara hem de uluslararası ilişkilerin temel kurallarına aykırıdır. Çifte standartla başka ülkelerin işlerini eleştirmek, batılı ülkelerdeki bazı politikacı ve medya organlarının sıkça başvurdukları bir hiledir.

Batılı politikacılar Hong Kong'da şiddetin tırmanmasını teşvik ederek, Çin'in gelişme yolunu tıkama ümidi taşıyor. Hong Kong Özel İdari Bölge yönetimi, polis birimleri ve bölge halkı, dış güçlerin Hong Kong'a nasıl zarar verdiğini görmezden gelemez. Çin merkezi hükümeti, ulusal egemenliği koruma, Hong Kong'da refah ve istikrarı sağlama ve olayların kontrolden çıkmasını önleme hususunda kararlılıkla görevinin başındadır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor