YORUM: Başka ülkelerin içişlerine karışma hilesi: Çifte standart!

2019-07-30 11:52:24 CRI

YORUM: Başka ülkelerin içişlerine karışma hilesi: Çifte standart!

Haziran ayının ortalarından itibaren Hong Kong'da bir dizi yasa dışı şiddet olayı yaşanmaktadır. İngiltere ve ABD'nin başını çektiği bazı ülkelerdeki politikacılar, bu şiddet eylemlerini överek protestocuları şımartıyor. Hatta “barışçıl gösteriler” olarak niteledikleri olayları güzelleştirmeye çalışıyorlar. Hong Kong polisinin meşru yetkilerini eleştiriyor, Hong Kong'da hak ve özgürlükleri zayıflatmak için eleştiri oklarını Çin hükümetine yöneltiyorlar.

Sorumsuz açıklamaların son örneği ABD Kongresi dışişleri komisyonu başkanı Eliot Engel'den geldi. Engel'a göre Hong Kong polisinin göstericileri kontrol altına almak için şiddet kullanması, Hong Kong'un “adalet alanında uluslararası itibarını lekeledi…”

Gerçekleri tamamen yok sayan bu açıklama, aynı zamanda egemen bir ülke olan Çin'in içişlerine açık bir müdahale girişimidir.

Engel gibi politikacıların nazarında, sadece Batılı ülkelerde meydana gelen protestolar “şiddet eylemi” olarak kabul edilebilir ve bu ülkelerde polisin göstericileri bastırma hakkı vardır. Ancak söz konusu Hong Kong olduğunda, kamu binalarına hasar veren grupların “barışçı gösteri” yaptıkları iddia edilir, “ifade ve toplanma özgürlüğüne” saygı gösterilmesi istenir ve hatta sözde barışçıl gösteriler üzerindeki kontrolün kaldırılması gibi mantık dışı öneriler getirilir. Bu zihniyete göre Hong Kong'daki şiddet eylemleri “insan hakları ve özgürlük mücadelesi”dir.

Bu tip ifadeler ancak Engel ve benzeri Batılı politikacıların ikiyüzlülüğünü gösterir.

Bu riyakarlığı teşhis etmek için çok geriye gitmeye lüzum yok; 2011 yılında Wall Street'i İşgal eylemleri düzenlendiğinde Amerikan polisinin göstericilere biber gazı ve plastik mermiyle nasıl müdahale ettiğini hatırlıyoruz. Göstericileri dağıtmak için yüksek basınçlı su tabancaları kullanan Londra polisinin de Amerikalı meslektaşlarından aşağı kalır yanı yok.

Peki, Hong Kong polisinin, görev yaptığı şehirde kamu düzenini sağlama sorumluluğu yok mudur?

Bugün yaşananları değerlendirirken biraz da dönüp İngiliz sömürge yıllarını hatırlamakta fayda var. İngiltere'nin Hong Kong'u yönettiği dönemde, Hong Kong valisi İngiltere hükümeti tarafından atanıyordu. Batılı ülkelerdeki siyasetçiler Hong Kong sakinlerinin özerkliğiyle, insan haklarıyla ve özgürlüğüyle alakadar değildi. Batılıların tek derdi, “Doğunun incisi” Hong Kong'dan ekonomik olarak neler götürebilecekleriydi…

Ancak 1997 yılında Hong Kong'un Çin'e, yani ait olduğu yere dönmesiyle, Çin merkezi hükümeti “bir ülke iki sistem” formülü kapsamında bölgeye geniş özerklik tanıdı. Hong Kong Temel Yasası sayesinde bölge halkı daha önce sahip olmadığı geniş kapsamlı hak ve özgürlüklere ilk kez ulaşmıştır.

Hukukun üstünlüğünden mi söz ediyoruz? Hong Kong, hukukun üstünlüğü sıralamasında 1996 yılında 60. sıradaydı, 2018'e gelindiğinde 16. sıraya yükselerek bu sıralamada Amerika Birleşik Devletleri'ni geride bıraktı!

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor