“Soya fasulyesi ortak paydası” işbirliğinin tek yolu

2019-07-29 15:57:45 CRI

“Soya fasulyesi ortak paydası” işbirliğinin tek yolu

Çin-ABD ekonomi ve ticaret heyetleri, 30-31 Temmuz günlerinde Shanghai'da 12. ekonomi ve ticaret müzakeresi için bir araya gelecek. Görüşmeler ilk kez Shanghai kentinde gerçekleşecek.

Osaka'daki liderler görüşmesinden sonra, Çinli işletmelerin ABD'den tarım ürünleri satın almasında ilerleme kaydedildi. Çin'e milyonlarca ton Amerikan soya fasulyesi sevk edildi.

Bununla birlikte, ABD, Çin'in ABD'ye ihraç ettiği 110 çeşit sanayi ürününün gümrük vergilerinden muaf tutulduğunu açıklayarak ABD işletmelerinin ilgili Çinli işletmelerine mal tedarikini teşvike devam edecek

Tüm bunlar Osaka görüşmesinin ardından oluşan iyi niyet ortamını yansıtıyor.

Ekonomik ve ticari sürtüşün tırmanması Çin ve ABD ekonomilerine kayıplar getirdi. Ticaret sürtüşmesinden büyük zarar gören Amerikan çiftçisinin haline ve ABD'de yılın ilk yarısındaki ekonomik verilere bakıldığında, Çin ve ABD ekonomilerinin nasıl birbirine bağımlı olduğu görülüyor.

Soya fasulyesi ikili ticaret alanında iyi bir örnek. ABD soya fasulyesinin en büyük ihracatçısı Çin'dir, Çin soya fasulyesinin yaklaşık yüzde 90'ını ithal etmek durumunda. Bu, ABD soya fasulyesinin Çin pazarından ayrılamayacağı anlamına geliyor. Çin'in iç talebi ABD soya fasulyesinden ayrılamaz. Çin-ABD ticaretinin yapısı açısından bakıldığında, soya fasulyesi gibi ürünler iki taraf arasındaki “ortak payda”dır.

“Soya fasulyesi ortak paydası” işbirliğinin iki tarafın tek doğru çözüm yolu olduğunu doğruladı. Çin ile ABD arasındaki ekonomik ve ticari dalgalanma sürecine bakıldığında, Çin-ABD işbirliğinin temel taşı, aralarındaki en büyük ortak paydayı aramaktır.

2018 yılında ABD'nin Çin'e soya fasulyesi ihracatı, önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 47,6 düştü. Yılın ilk yarısında Çin'in soya fasulyesi ithalatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 14,7 azaldı. Tüm bunlar, işbirliğinin her iki tarafa da yararlı, ticaret savaşının ise iki tarafa da zararlı olduğunu doğruladı.

19 Temmuz'dan bu yana, bazı Çinli şirketler ABD'den yeni soya fasulyesi, pamuk, sorgum ve diğer tarımsal ürün tedarikçilerini talep etmiş ve piyasa koşullarına göre bir dizi tarımsal ürün satın alınmıştır. Bu somut hareketler, Çin'in ABD ile ekonomi ve ticaret müzakerelerinde yaşanan çıkmazın giderilmesi için gösterdiği çabaların yansımasıdır.

Çin ve ABD liderleri, Osaka buluşmasında, eşit ve karşılıklı saygı temelinde ekonomik ve ticari müzakereleri yeniden başlatma kararı aldı. Bu fikir birliği, iki ülke halkının niyetlerine ve dünyanın menfaatlerine uygundur.

ABD Federal Rezervi Başkanı Powell'ın kısa süre önce söylediği gibi, agresif ticaret politikaları ABD şirketlerinin ve çiftçilerin kendi ulusal ekonomilerinden endişe etmelerine neden oluyor. Powell, ABD ve Çin'in yeniden görüşme masasına dönmesini de “yapıcı bir adım” olarak niteledi.

Müzakere sürecinin yeniden başlatılması kolay olmadı. Son zamanlarda ABD'deki bazı kesimlerin “zıtlaşma” yanlısı yorumları, müzakerenin yeniden başlatılmasından sonraki yolun zorlu ve dolambaçlı olacağını gösterdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor