“Çin ve ABD'nin ekonomik olarak ayrıştığı iddiası mesnetsizdir”

2019-07-26 12:01:53 CRI

“Çin ve ABD'nin ekonomik olarak ayrıştığı iddiası mesnetsizdir”

Çin ve ABD arasındaki ticaret müzakerelerinin 12. turu 30-31 Temmuz günleri arasında Shanghai'da düzenlenecek.

Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng dün yaptığı açıklamada Çin ve ABD'nin ekonomik olarak ayrıştığı iddiasının, piyasa ve ekonomi kurallarını ihlal ettiği gibi iki ülkenin işletmeleri ve halklarının arzularına aykırı olduğunu söyledi. Gao, sözde ekonomik ayrışmanın, küresel sanayi zincirine ve dünya ekonomisine büyük zarar vereceğini belirtti.

Çin ve ABD liderleri, haziran ayında Osaka'da düzenlenen G20 Zirvesi'nde ticari müzakerelerin yeniden başlatılması konusunda fikir birliğine ulaştılar. Sözcü Gao, dün Beijing'de düzenlenen olağan basın toplantısında şunları kaydetti:

“Çin ve ABD liderleri arasında varılan mutabakatın yerine getirilmesi için iki tarafın müzakere heyetleri 30-31 Temmuz günlerinde Çin'in Shanghai kentinde bir araya gelecek. Ticaret müzakerelerinin 12. turu eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde gerçekleştirilecek.”

ABD yönetimi son günlerde Çin'den ithal edilen 110 sanayi ürününe yönelik ek gümrük vergisini kaldırdıklarını ve Amerikan şirketlerin Çinli şirketlere donanım satmaya devam etmeleri için çalışmalar yapmaya hazır olduklarını ifade etti.

Bazı Çinli işletmeler yurtiçi pazarında artan talebi karşılamak amacıyla ABD'li ihracatçılardan tarım ürünlerinin fiyatları hakkında bilgi alıp Devlet Konseyi Gümrük Tarifesi Komitesi'ne söz konusu ürünlere uygulanan ek gümrük vergisinin iptali için başvurdular. Gao Feng, bu konuda şöyle konuştu:

“İşletmeler, piyasanın durumu ve kendi şartlarına göre ilgili malların satın alınmasına karar verdiler. İki ülke liderlerinin Osaka Zirvesi'nde aldığı ticari müzakerelerin yeniden başlatılması kararının söz konusu tarım ürünlerinin satın alımıyla alakası yoktur.”

Sözcü Gao, ABD'de ortaya çıkan iki ülkenin ekonomik ayrışma iddiası hakkında ise şunları söyledi:

“Ekonomi kurallarına aykırı olan söz konusu iddia, iki ülkedeki halkların mutluluğuna zarar vermektedir ve Çinli ve Amerikan işletmeler tarafından reddedilmiştir. Bu iddianın gerçekleşmesi durumunda, küresel sanayi zinciri ve ekonomik kalkınma büyük zarar görecektir. Çin ve ABD arasında diplomatik ilişkilerin kuruluşundan bu yana geçen 40 yılda, iki ülkenin ekonomileri derin şekilde kaynaşmıştır. İki ülke başta olmak üzere tüm dünya bu kaynaşmadan fayda görmektedir. Çin ve ABD'nin ekonomik ayrışması mümkün değildir.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor