Çin, Kazakistan için rüzgâr enerjisi santrali inşa ediyor

2019-07-16 11:47:25 CRI
r_1569717_2019071611464137190400.jpg

Çin Devlet Enerji Yatırım Şirketi'ne (SPIC) bağlı Chinapower tarafından Kazakistan'da inşa edilecek rüzgâr enerjisi santrali, ülkenin elektrik ihtiyacına çözüm olacak. Jambıl eyaletine bağlı Janatas ilçesinde yer alacak 100MW kapasiteli santralin inşası dün düzenlenen törenle resmen başladı.

Çin ile Kazakistan arasındaki işbirliği kapsamındaki en önemli projelerden biri olan santralin, ülkenin güneyinde görülen elektrik kesintilerini azaltması ve birçok kişiye istihdam fırsatı sağlaması hedefleniyor.

Çin teknolojisi kullanılarak toplam 160 milyon dolarlık yatırımla inşa edilecek ve 40 adet 2,5 MW rüzgâr türbininden oluşacak Janatas Santrali, Orta Asya bölgesindeki en büyük kapasiteli rüzgâr enerjisi santrali olacak.

Jambıl Vali Yardımcısı Kalenderov Nurcan Sabitoviç, yaptığı açıklamada, Janatas 100 MW Rüzgâr Enerjisi Santrali'nin bölgedeki elektrik kesintilerine çözüm olmanın yanı sıra, yaklaşık 300 kişiye iş imkânı sağlayacağını ifade etti.

Çin'den daha çok yatırım beklediklerini kaydeden Sabitoviç, “Kazakistan, Kuşak ve Yol projesine daha etkin şekilde katılacak ve ikili ilişkilerin gelişmesine katkı yapmaya devam edecek.” dedi.

Janatas Santrali'nin inşaatını ve işletmesini Chinapower ile Kazak Visor şirketi üstleniyor.

Chinapower Genel Müdürü Tian Jun, Visor ile yürüttükleri işbirliğiyle Kazakistan için en yüksek kaliteye sahip bir rüzgâr enerjisi santrali inşa edeceklerini belirtti.

Janatas Santrali'nin yılda 350 milyon kilovat elektrik üreteceğini ve 1 milyon hanenin elektrik ihtiyacını karşılayacağını dile getiren Tian Jun, santralin kirli hava salınımını termik santrallere kıyasla yıllık 2000 ton ve karbondioksit salınımını ise yıllık 289 bin ton seviyesinde düşüreceğini ifade etti.

Çin'in Almatı Başkonsolosu Liao Hongbo, son yıllarda Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Kazakistan'ın Nurlu Yol projesinin, iki ülke arasındaki sanayi işbirliğini büyük ölçüde ilerlettiğini söyledi.

Janatas Santrali'nin iki taraf arasındaki işbirliğinin en önemli örneklerinden biri olduğunu kaydeden Liao, tarafların ortak çabalarıyla santralin Kazakistan'daki ekonomik ve toplumsal gelişmeye katkı yapmasını temenni ettiklerini sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor