Yorum: Çin dış ticaretinin esnekliği büyük

2019-07-12 21:17:48

Çin Gümrük Genel Müdürlüğü bugün Çin'in yılın ilk yarısındaki dış ticaret verilerini açıkladı. Buna göre, Çin'in yılın ilk yarısında gerçekleştirdiği ithalat-ihracat hacmi yüzde 3.9 oranında artarak 14.67 trilyon yuana ulaştı. Ticari korumacılığın yayıldığı, küresel ekonomik büyümede gerileme baskılarının arttığı bir dönemde, Çin'in gösterdiği bu performans, kolayca elde edilen bir başarı değil. Bu, Çin dış ticaretinin esnekliğinin büyük olduğunu, Çin ekonomisinin uzun vadede istikrarlı büyüme eğiliminin değişmediğini kanıtladı.

Konuya detaylı olarak bakıldığında, Çin'in yılın ilk yarısında gerçekleştirdiği dış ticaretin genel olarak istikrarlı şekilde ilerleme, kaliteli büyüme ve düzenli olarak gelişme gibi özellikleri var.

Birinci olarak, Çin'in dış ticaretteki büyüme dinamizmin daha güçlü olduğu görünüyor. Yılın ilk yarısında endüstriyel zinciri uzun ve katma değeri yüksek olan sektörlerdeki dış ticaret yüzde 5.5 oranında arttı. Bu Çin'in dış ticaretinin toplamının yüzde 60'ını oluşturdu. Özel işletmelerin gerçekleştirdiği ithalat ve ihracatı yüzde 11 oranında artarak, Çin'in dış ticaretindeki büyümeye yol açan başlıca unsur haline geldi. Çin'in orta ve batı kesimlerinde dış ticaretteki büyüme hızı, ülkenin genelinin üstünde yer aldı. Böylece dış ticaret konusunda bölgelerin gelişmişlik farkı daha da kapatıldı. Bu gelişmeler, Çin dış ticaretindeki büyüme tarzını dönüştürme ve yapısal ayarlama sürecinde başarılar kaydedildiğini gösterdi.

İkinci olarak, Çin'in ticari ortaklığı çok yönlü olma noktasında büyük artış kaydetti. Bu yılın ilk yarısında Çin'in ABD'ye yaptığı ihracat ve ithalatı, yüzde 9 oranında düştü. Ancak aynı dönemde Çin'in AB, Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği ve Japonya gibi başlıca ticari ortaklarına yaptığı ihracat ve ithalat, sırayla yüzde 11.2, 10.5 ve 1.7 oranında arttı. Özellikle Çin'in Kuşak ve Yol güzergahında yer alan ülkelere yaptığı ihracat ve ithalat, yüzde 9.7 oranında arttı. Bu sayı, Çin'de dış ticaretteki genel büyüme hızından yüzde 5.8 oranında daha fazla oldu. Bu ülkelerle gerçekleştirilen ithalat ve ihracat hacmi, Çin dış ticaretinin toplamının yüzde 28.9'unu oluşturdu.

Öte yandan, Çin'in Latin Amerika ve Afrika ülkelerine yaptığı dış ticaret de sırasıyla yüzde 7.4 oranında ve 9 oranında arttı. Bu rakamlar, Çin'in küresel piyasa düzenlemelerinin olumlu meyveler vermeye başladığını gösterdi. Aynı zamanda bu gelişme, ABD ile ticari sürtüşmeden doğan olumsuz etkilerin ortadan kaldırılmasına, böylece Çin ekonomisinin risklere direnme kapasitesinin artırılmasına yardımcı olacaktır.

Üçüncü olarak Çin'in ithalat ve ihracat yaptığı malların standartları çok daha yükseltildi. Yılın ilk yarısında Çin'in makine, elektronik ve emek yoğunluklu sektörlerinde gerçekleştirdiği ihracat sürekli artış gösterdi. Makine ve elektronik ürünlerin ihracatı yüzde 5.3 oranında arttı. Bu Çin'in toplam ihracatının yüzde 58.2'ini oluşturdu. Özellikle elektrikli otomobil ihracatı yüzde 91.9 oranında arttı. Bu, Çin'in ihracat ürünlerinin rekabet gücünün sürekli arttığını gösterdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor