Çin'de fillen kullanılan yabancı sermayede büyük artış

2019-07-12 11:19:04 CRI

Çin Ticaret Bakanlığı'nın dün açıkladığı verilere göre, yılın ilk yarısında Çin'de fiilen kullanılan yabancı sermaye geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,2 oranında artarak 478 milyar 330 milyon yuanı buldu.

Çin'in hiçbir yabancı işletmeye ayrımcılık yapmayacağını kaydeden Çin Ticaret Bakanlığı sözcüsü Gao Feng, yabancı sermayeli işletmelerin meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla koruyacaklarını vurguladı.

Yabancı yatırım ileri teknolojiye gidiyor

Yılın ilk yarısında Çin'de fillen değerlendirilen yabancı sermaye istikrarlı bir şekilde arttı, yabancı yatırımın hızla ileri teknoloji sektörüne gitmekte olduğuna dikkat çekildi.

Gao Feng, “Yılın ilk yarısında ileri teknoloji sektöründe fillen kullanılan yabancı yatırım tutarı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 44,3 oranında arttı. İleri teknoloji imalatındaki bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,4 oranında artış gösterdi. Bunlar arasında tıbbi cihaz ve ilaç imalatı, eletronik ve telekomünikasyon ekipmanları imalatında fillen kullanılan yabancı yatırım tutarı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 12,8 ve yüzde 25 oranında yükseldi. İleri tekoloji hizmet sektörününde fillen değerlendirilen yabancı yatırım hacmi yüzde 71,1 oranında arttı” diye konuştu.

Rakamlara göre, yılın ilk yarısında Kore Cumhuriyeti, Singapur, Japonya ve Almanya'nın Çin'e yatırım hacmi iki haneli olarak büyüdü.

Yabancı sermaye Çin'den çıkıyor mu?

Çin ile ABD arasındaki ticari sürtüşmenin etkisiyle, karşı tarifeler konusunda endişeli olan bazı yabancı işletmelerin, Çin'deki yatırımlarını başka ülkelere aktarmaya başladığı iddia ediliyor. Gazetecilerin ilgili sorularını yanıtlayan sözcü Gao Feng, Ticaret Bakanlığı olarak bazı yabancı işletmelerin endişelerine önem verdiklerini, ancak yabancı sermayenin büyük boyutta Çin'den çekilmesi gibi bir durumun ortaya çıkmadığını kaydetti.

Çin'in yabancı işletmelere büyük önem verdiğine işaret eden Gao Feng, son dönemde ortaya koyulan Dış Yatırım Yasası, serbest ticaret pilot bölgeleri, yabancı yatırımların piyasaya girişinde engellerin azaltılması gibi yeni uygulamalarla, yabancı girişimciye Çin'de daha fazla alan açtıklarına işaret etti.

Gao Feng, “Bununla birlikte yabancı sermayeli işletmelere yönelik çeşitli düzeylerdeki sohbet toplantıları düzenleyerek bu işletmelerin karşılaştırkları somut sıkıntıların çözülmesine yardım sağlamaktayız. Tüm bunlar Çin hükümetinin yabancı işletmelerin Çin'deki gelişmelerini kararlılıkla desteklemeye devam ettiğini gösteriyor” ifadesini kullandı.

Çin hükümetinin piyasayı dışa açmayı ilerleteceğine işaret eden Gao Feng, yabancı yatırımın hak ve çıkarlarının daha güçlü şekilde korunacağını ve yabancı işletmelere daha kaliteli hizmetler sunulacağını vurguladı. Sözcü, Çin'in en büyük rekabet gücüne sahip yabancı yatırım ülkesi haline geleceğine de sözlerine ekledi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor