Yorum: İngiliz siyasetçilerin Hong Kong konusundaki çelişkileri

2019-07-05 20:20:28 CRI

Yorum: İngiliz siyasetçilerin Hong Kong konusundaki çelişkileri

Sheng Yuhong-CRI Haber Merkezi

Yasama Meclisi binasına düzenlenen saldırı gibi Hong Kong'da yaşanan bir dizi şiddet olayının ardından bazı İngiliz siyasetçiler, artık tarihî bir belge olan Çin-İngiltere Ortak Bildirisi'ni kullanarak, “Hong Kongluların İngiltere tarafından kendilerine kazandırılan özgürlükleri koruma çabalarına” destek verdiklerini iddia ettiler. Kimi siyasetçiler ise Hong Kong Özel İdari Bölgesi yönetiminin şiddet eylemlerini “bastırmaması” gerektiğini savundular.

Gerçekleri çarpıtan bu gibi saçma iddialar, yasalara aykırı suç eylemlerine destek vermenin yanı sıra, hem Hong Kong'un ve Çin'in iç işlerine kabaca müdahale anlamı taşıyor hem de Çin-İngiltere ilişkilerini zedeliyor.

Her şeyden önce Çin-İngiltere Ortak Bildirisi, iki ülke arasında 1984 yılında Çin'in Hong Kong üzerindeki egemenliğine yeniden kavuşmasına ve geçiş dönemindeki ilgili düzenlemelere ilişkin olarak imzalanan bir siyasi belge. 1 Temmuz 1997'de Hong Kong'un Çin'in idaresine dönüşünün ardından, İngiltere'nin söz konusu ortak bildiride belirlenen hak ve yükümlülükleri tamamen yerine getirilmiş oldu ve böylece bildiri tarihî bir belge hâlini aldı. İngiltere'nin Çin'in idaresine dönen Hong Kong üzerinde ne egemenlik, ne idare, ne de denetim hakkı bulunuyor. Çin hükümeti, Çin Anayasası ve Hong Kong Temel Yasası doğrultusunda Hong Kong üzerindeki egemenlik hakkını kullanıyor.

Ancak kimi İngilizler, artık tarihî bir belge olan Çin-İngiltere Ortak Bildirisi'nin peşini bırakmak istemiyor ve hatta bildiride geçen Çin merkezi hükümetinin Hong Kong politikasının 50 yıl boyunca değişmeyeceği ifadesini ortak bildiriyle ilişkilendirerek, bildirinin halen yasal etkiye sahip olduğunu iddia ediyor. Böyle saçma bir iddianın, eğer cahillikten kaynaklanmıyorsa, kasten gerçekleri çarpıtarak Çin'in iç işlerine müdahale için bahane aramak anlamına geldiğini söylemek herhalde yanlış olmaz.

İkinci olarak, bazı İngilizler, Hong Konglulara İngiltere tarafından özgürlük kazandırıldığı, Hong Kong'un anavatana dönmesinden sonra hakiki demokrasinin gerçekleştirilmediği iddialarını ortaya attı. İngiliz akademisyen Martin Jacques, bu iddianın “tipik bir İngiliz ikiyüzlülüğü” olduğunu dile getirdi. Jacques, İngiltere'nin yönetimindeyken Hong Kong'da “insanların demokrasinin gölgesini dahi görmediğini” ifade etti.

Hong Kong'un Çin'in idaresine dönmesinden sonra Çin hükümetinin Çin Anayasası ve Hong Kong Temel Yasası doğrultusunda “Bir ülke, iki sistem” ve “Hong Kong'un Hong Konglularca yönetilmesi” politikalarını izlemesi sayesinde, Hong Konglular evlerinin gerçek efendisi oldular ve mevcut demokratik hak ve özgürlüklerine kavuştular.

Dünya Bankası tarafından açıklanan verilere göre, Hong Kong, hukukun üstünlüğü seviyesi bakımından 1996 ila 2015 arasında 50'tan fazla basamak yükselerek 11'inci sıraya çıktı. Hong Kongluların söylediği gibi, “Hong Kong, tarihin en demokratik dönemini yaşıyor.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor