Yorum: Hong Kong'a müdahale başarısızlıkla sonuçlanacak

2019-07-02 20:37:53 CRI

Yorum: Hong Kong'a müdahale başarısızlıkla sonuçlanacak

Sheng Yuhong-CRI Haber Merkezi

1 Temmuz günü Hong Kong'un Çin'e dönüşünün 22. yıldönümünde bazı aşırıcı göstericiler Hong Kong Yasama Meclisi binasını basarak büyük hasara yol açtı. Hong Kong'da hukukun üstünlüğünü ciddi şekilde hiçe sayan ve Hong Kong'un toplumsal istikrarını zedeleyen bu şiddet eylemi, uluslararası toplum tarafından kınandı.

Ancak ABD, İngiltere, AB gibi taraflar özgürlük ve insan hakları bahanesiyle “barışçıl protesto hakları”nın güvence altına alınması gerektiğini öne sürdü. Şiddete yönelik bu çifte standart, Hong Kong konusuna ve Çin'in içişlerine yönelik kabaca bir müdahaledir. Çin tarafı bu durumdan duyduğu hoşnutsuzluğu ve buna kararlılıkla karşı çıktığını açıkladı.

Hong Kong “suçlu cenneti” olamaz

Hong Kong'da hiçbir şey hukuktan üstün değildir. Bu yılın Şubat ayında Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti suçluların iadesiyle ilgili iki yasa üzerinde değişiklik yapılmasına ilişkin çalışmalar başlattı. Buradaki amaç, yasadaki bazı eksiklikleri gidermek ve Hong Kong'un “suçlular için cennet” olmasını engellemektir. Söz konusu çalışma Hong Kong'da farklı sesler ortaya çıkmasına neden oldu ve çalışmaya karşı çıkanlar sokağa dökülerek, protesto yürüyüşleri düzenledi, kentte tam bir kaos yaratıldı. Bunun ardından Hong Kong Özel İdari Bölgesi hükümeti toplumun çeşitli çevrelerinden daha çok fikir ve öneri toplamak için yasa üzerinde değişiklik yapılması çalışmalarını askıya aldı.

Ancak bazı aşırıcılar eylemlerine son vermedi. Çünkü hedefleri sadece yönetmelik üzerinde değişiklik yapılmasına karşı çıkmak değil, bu bahaneyle Hong Kong'da kaos yaratarak, siyasi emellerini gerçekleştirmek. Hong Kong'un anavatana dönüşünün yıldönümü olan 1 Temmuz tarihini kasten seçip, yolları kapattılar, polis memurlarına saldırdılar ve Hong Kong'un hukuki sembolü olan Yasama Meclisi binasına zarar verdiler.

Hiçbir egemen ülke bu duruma göz yumamaz

Bu aşırıcıların şiddet eylemleri, artık barışçıl yolla talepleri ifade etmenin sınırını çoktan geçti.

Hong Kong'un asayişine büyük tehdit oluşturan bu girişimler, hukukun üstünlüğünü hiçe sayarak “Bir ülke, iki sistem” politikasına meydan okudu. Her hangi bir egemen ülke bu gidişata göz yummaz ve sorumlulardan mutlaka hesabını sorar.

Ne var ki, öteden beri hukukun üstünlüğü nidasını dillerinden düşürmeyen Batılı ülkeler, şimdi “hoşgörülü” bir tavırla, şiddet suçlularının “barışçı protesto hakları”nı koruyacaklarını iddia ediyorlar. Kendi ülkelerinde şiddet olayları meydana geldiğinde, polisin nasıl silah kullanarak protestoculara müdahale ettiğini unutuyorlar. Hong Kong'da şiddet yanlısı bir grup meclis binasını basarken, Batılı güçler neden “seçici bir körlük” yaşayarak ve bu suçlulara açıkça destek veriyor?

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor