“Osaka Zirvesi, Çin-ABD ikili ilişkilerinin geliştirilmesine dinamizm kattı”

2019-07-01 10:34:39

 Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Donald Trump kısa süre önce Japonya'nın Osaka kentinde düzenlenen 14. G20 Zirvesi'nde bir araya geldi. Görüşmede, Çin-ABD ikili ilişkilerinin temel konularında, ikili ticari sürtüşmeler ve her iki tarafı ortaklaşa ilgilendiren bölgesel ve küresel konularda görüş alışverişinde bulunuldu. Çok sayıda Çinli uzman, söz konusu görüşmenin Çin-ABD ikili ilişkilerin koordinasyon, işbirliği ve istikrar temelinde geliştirilmesinin hayati önem taşıdığını savundu.

Çin Pasifik Okyanusu Ekonomik İşbirliği Ulusal Komitesi Başkanı Su Ge basına verdiği demeçte, bir zamanlar Çin ve ABD arasındaki ikili ilişkilerin bazı zorluklarla karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekerek, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Trump arasındaki görüşmenin işte bu kritik dönemde gerçekleştirildiğini, dolayısıyla hayati önem taşıdığını kaydetti. Su Ge şöyle konuştu:

“Bir görüşme düzenlemekle iki ülke arasındaki tüm sorunlar çözülemez. Ancak son görüşme, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişme yönünü belirledi. Böylece iki ülkenin  ekipleri, karşılıklı yarar ve eşitlik temelinde ticari görüşmelerini yeniden başlatabilir.”

Ticari görüşmelerin yeniden başlatılması kararı alındı

Gerçi Çin ve ABD arasındaki diplomatik ilişkilerin kurulmasından bu yana geçen 40 yıl içinde, temel bir gerçek hiç değişmedi; iki ülke arasında barış olursa, iki ülkeye yarar, sürtüşme ve direnme olursa da, iki ülkeye zarar getirir. İşbirliği sürtüşmeden daha güzel bir eylemdir. Diyalog karşılıklı ayak direme olmazsa daha etkili olur. Çin Uluslararası İlişkiler Enstitüsü Stratejiler Araştırma Merkezi Başkan Yardımcısı Su Xiaohui, Çin ve ABD liderleri arasındaki Osaka görüşmesinde eşitlik ve karşılıklı saygı temelinde ticari görüşmeleri yeniden başlatma kararının alındığına dikkat çekti.

ABD'nin Çin menşeli ürünlere yeni ek tarife uygulamayacağını ilan ettiğine işaret eden Uzman Su, bu gelişmenin gerek Çin, gerek ABD'nin ticari işbirliğinde çifte kazanca dayalı özünü algıladıklarını gösterdiğini söyledi. Su, iki ülkenin eşitlik, karşılıklı saygı ve birbirlerinin endişelerine önem verme şartları altında ticari görüşmeyi yeniden başlatmayı onayladıklarını vurguladı. Uzman Su şöyle konuştu:

“Bir sonraki etapta, uluslararası toplum, Çin ve ABD'nin aynı yönde adım atmalarını, daha önce yaşanan sürtüşmeleri tekrarlamaktan kaçınmalarını görmek istiyor. Ancak bu şekilde, Çin ve ABD arasında ticari ve ekonomik işbirliğini de kapsayan tüm alanlardaki ilişkiler gerçek anlamda ilerleyebilir, anlaşmazlıklar kontrol altına alınabilir.”

Çin ve ABD liderleri arasında Osaka'da düzenlenen en son görüşme, ikili ilişkilerin gelecekteki gelişmesine umut verdi. Çin Diplomasi Fakültesi Dekan Yardımcısı Wang Fan, iki ülke arasındaki ilişkilerin önümüzdeki günlerde koordinasyon, işbirliği ve istikrar ilkeleri temelinde ilerletilmesi için ortak çaba harcanması gerektiğini söyledi. Wang Fan şunları kaydetti:

“Biliyoruz ki, Çin ve ABD arasındaki ikili ilişkilerde gelgitler yaşandı. Ancak bu ilişkilerin temel eğiliminin ileriye doğru olduğuna inanıyoruz. İki ülke arasındaki mevcut görüş birlikleri arasında koordinasyon, işbirliği ve istikrar yer aldı. Bunlar da gelecekte ikili ilişkileri geliştirmek için temel ilkeler oldu. İki ülke, yalnızca işbirliği temelinde ortak çaba harcamaları halinde, iki ülkenin halklarına yarar getirebilir, ikili ilişkileri geliştirebilir.”   

     

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor