G20 Zirvesi'nin asıl amaçlarından şaşmamalı

2019-06-25 17:06:01 CRI

G20 üye ülkelerinden biri olan Çin tarafından ileri sürülen bir dizi düşünce “finansal panik” duygusunu kontrol etme ve krizleri göğüsleme konusunda önemli rol oynadı. 2016 yılında düzenlenen G20 Hangzhou Zirvesi'nde Çin, açık dünya ekonomisi inşa etme ve sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeyi hızlandırma gibi önerilerde bulundu. Bu, Çin'in büyük bir ülke olarak sorumluluklar üstlendiğini gösterdi. Çin'in önerileri uluslararası toplumda da olumlu karşılandı. Son yıllarda attığı somut adımlarla kendi düşüncelerini hayata geçiren Çin, küresel ekonomideki en sağlam faktör ve dünya ekonomisinin büyümesindeki en büyük itici güç haline geldi.


Aslında, Çin tarafından ileri sürülen öneriler, sürekli kalkınmak ve ilerlemek isteyen ülkelerin gerçek fikirlerini yansıtıyor. Piyasa ekonomisinin gelişmesi ve teknolojinin ilerlemesi sonucunda ekonomik küreselleşme de engellenemeyecek. Ancak ticaret sürtüşmelerinin sürekli tırmanması durumunda, küresel ekonominin yeniden canlanmasına ait ümitler de azalacak. Bu nedenle IMF Başkanı Christine Lagarde, “Şu an en ivedi görev, mevcut ticaret gerginliğinin giderilmesidir.” dedi.

Küresel risk ve belirsizliklerin devamlı olarak arttığı bir zeminde, bütün dünya G20'nin bir “hareket ekibi” rolü oynamasını bekliyor. Bunun için bütün tarafların, ortak tutum sergileyerek, fikir ayrılıklarını uygun şekilde çözmesi, fikir birliğine varması ve işbirliğini güçlendirmesi gerekiyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor