Qu Dongyu, FAO'nun yeni genel sekreteri seçildi

2019-06-24 11:22:02 CRI

Çin Tarım ve Köy İşleri Bakan Yardımcısı Qu Dongyu, dün Roma'da düzenlenen Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nün (FAO) 41. Genel Kurulu Toplantısı'nda, FAO Genel Sekreteri seçildi. Qu, FAO'nun 9'uncu ve ilk Çinli genel sekreteri oldu.

FAO'nun 41. Genel Kurulu Toplantısı 22-29 Haziran günlerinde Roma'da düzenleniyor. Toplantının en önemli gündeminden biri de genel sekreterlik seçimiydi. Dün öğleden sonra gerçekleştirilen üç saatlik oylama ve oy sayımından sonra, Genel Kurul Başkanı Enzo Benech, Çinli aday Qu Dongyu'nun, 191 oydan 108'ini alarak seçimi kazandığını ve örgütün yeni genel sekreteri seçildiğini açıkladı.

1963 yılında doğan Qu Dongyu, Hollanda Wageningen Üniversitesi'nde eğitim aldı. Aynı zamanda tarımsal genetik ve üreme dalında doktora derecesi bulunan Qu, patates genetiği ve üremesi ile biyoteknoloji araştırmalarında uzun yıllar çalıştı. Qu, aynı zamanda Çin Tarım ve Köy İşleri Bakan Yardımcılığı görevini de yürütüyor.

Seçimden sonra yaptığı konuşmada liderlik çalışmalarını adil, şeffaf ve verimli bir şekilde yürüteceğini söyleyen Qu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Taahhütlerimi yerine getirmek için elimden geleni yapacağım. Bütün üye ülkelerin çıkarlarını göz önünde bulundurarak, halka ve köylülere hizmet vereceğim. Planları titizlikle hazırlayıp, somut çalışmaları başarılı bir şekilde hayata geçireceğim. Daha canlı bir FAO yaratmak, daha güzel bir dünya inşa etmek ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ni yerine getirmek için beraber çaba harcayalım.” dedi.

1 Ağustos'ta göreve başlayacak olan Qu, 31 Temmuz 2023'te görevini devredecek.

Öte yanda, FAO Genel Sekreterliği görevini sonlandıran Jose Graziano da Silva, seçimlerin ardından Qu'yu tebrik etti.

Silva, “Bu zaferi kazandığı için Dr. Qu ve Çin'i tebrik ediyorum. Örgütün liderliğinizle daha büyük başarılar elde edeceğine gönülden inanıyorum.” ifadesini kullandı.

Daha sonra Çin hükümeti adına konuşma yapan Tarım ve Köy İşleri Bakanı Han Changfu ise, FAO'nun şimdi daha karmaşık ve ciddi zorluklarla karşı karşıya olduğuna işaret etti.

Han, inovasyon yoluyla örgütün dinamizminin artırılması ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin yerine getirilmesinde örgütün eşsiz bir rol üstlenmesinin, FAO'nun yeni genel sekreterinin önünde bulunan en büyük sınav olduğunu belirtti.

Han, “İnanıyorum ki, Dr. Qu taahhütlerine kesinlikle uyacak ve sorumluluklarını yerine getirecek. Bunun yanı sıra, FAO işleyişini mümkün olan en kısa sürede ilerleterek, üye ülkelere daha nitelikli ve daha verimli hizmetler sunacak, dünyadaki köylülere yeni umutlar getirecek. Çin hükümeti, FAO üyesi olmanın sorumluluk ve yükümlülüklerini yerine getirmeye devam edecek. Çin ayrıca, gıda güvenliğini ortak bir şekilde korumak, açlığı ortadan kaldırmak ve BM 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'ni yerine getirmek üzere bütün ülkelerle tarım işbirliğini daha da güçlendirecek." şeklinde konuştu.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor