Dünyanın en iyi üniversiteleri listesi açıklandı: Çin yükseliyor

2019-06-20 11:51:36 CRI

Dünyanın en iyi üniversiteleri listesi açıklandı: Çin yükseliyor

İngiltere merkezli Quacquarelli Symonds (QS) dün Londra'da dünyanın en iyi üniversiteleri listesini açıkladı. Söz konusu listedeki 1000 okul 82 ülke ve bölgede yer alıyor.

16. sırada bulunan Çin'in Tsinghua Üniversitesi ve 22. sırada bulunan Peking Üniversitesi listede yükselen eğitim kurumları arasında yer alıyor.

ABD'nin Massachusetts Teknoloji Enstitüsü birinciliğini korudu, Asya'nın en iyi üniversitesi Singapur Ulusal Üniversitesi ile Nanyang Teknoloji Üniversitesi ise 11. sırayı paylaştı. Tsinghua ve Peking üniversiteleri haricinde, Çin'den 63 üniversite listeye girdi.

QS Çin şubesi Başkanı Zhang Yan, bilimsel araştırmaya odaklanılması ve yatırımın artması gibi nedenlerden dolayı Çin'deki üniversitelerin kapsamlı gücünün geliştiğini, Batılı ülkelerle farkın azaldığını belirtti:

“2019 yılı, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70. yıldönümü. Çin'in uluslararası toplumdaki konumu yükseldi, eğitim alanındaki kapsamlı gücü arttı. Eğitimin modernleşmesinde büyük ilerleme kaydeden Çin üniversiteleri, bilimsel araştırma ve artan yatırımlarla akademik etki bakımından sürekli büyüdü, Amerikan üniversiteleriyle aradaki farkı kapatmaya başladı.”

QS tarafından yayımlanan rapora göre, Çin'in iç kesimindeki en iyi 10 üniversite geçen 5 senede 428 bin bilimsel tez yayımladı. ABD'nin en iyi 10 üniversitesinin geçen 5 senede yayımladığı bilimsel tezlerin sayısı 443 bin oldu. Tez sayısı bakımından iki ülkenin üniversiteleri arasındaki mesafe azaldı.

Zhang Yan, gelecekte daha çok yabancı öğrenci çekecek Çin üniversitelerinin, uluslararası bilimsel araştırma işbirliğine daha geniş boyutta katılmaları ve teknolojik ürünlerin kullanımına önem vermeleri gerektiğini vurguladı:

“Gelecekte, Çin'deki üniversiteler kendi yönetim ve değerlendirme sisteminin geliştirilmesine daha büyük önem verecek. Çin hükümetinin eğitimin gelişmesine daha büyük destek sağlayacağına inanıyorum.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor