Çin sermayesi için önemli bir adım

2019-06-17 20:31:52 CRI

Çin sermayesi için önemli bir adım

Shanghai Menkul Kıymetler Borsası ve Londra Menkul Kıymetler Borsası Bağlantı Mekanizması'nın hizmete girme töreni 4 yıl süren hazırlık çalışmalarından sonra dün Londra'da düzenlendi. Söz konusu mekanizmanın hizmete girmesi, Çin'in sermaye piyasasında karşılıklı dışa açılmanın gerçekleşmesi için büyük önem taşıyor. Çin ve İngiltere'deki sermaye piyasalarının geliştirilmesine de yararlı olan bu mekanizma, Çin'in sermaye piyasasının dışa açılma boyutunu genişletmesi konusundaki kararlılığını gösteriyor.

Çin'in sermaye piyasasının reformunda uygulanan yeni bir önlem olan söz konusu mekanizma, uluslararası piyasayı geliştirmek isteyen Çinli yatırımcı ve işletmeler için yeni bir kanal sağlayacak. Örneğin, Çin'deki yatırımcılar Londra Borsası'ndaki birçok ünlü uluslararası şirkete yatırım yapabilecek.

Çin'in sermaye piyasasının gelişmesi bakımından, Shanghai Menkul Kıymetler Borsası'nın Londra Menkul Kıymetler Borsası'yla birbirine bağlanması, Çin'deki sermaye piyasasının temel sisteminin, gelişmiş uluslararası piyasaya yaklaşması için yararlı olacak ve Çin'deki sermaye piyasasının rekabet gücünü de yükseltecek.

Shanghai Menkul Kıymetler Borsası ve Londra Menkul Kıymetler Borsası Bağlantı Mekanizması'nın hizmete girmesi, uluslararası yatırımcılar ve İngiltere'nin sermaye piyasası için de aynı derecede önemli. Shanghai Menkul Kıymetler Borsası'nda listelenen çok sayıda yüksek kaliteli Çinli şirket bulunuyor. Böylece yabancı yatırımcılar bu yüksek kaliteli Çinli şirketlere doğrudan yatırım yapma ve kurumsal büyümenin temettüsünü paylaşma konusunda daha fazla fırsata sahip olacak. Aynı zamanda, İngiltere'deki “Brexit” süreci bağlamında, Shanghai Menkul Kıymetler Borsası ve Londra Menkul Kıymetler Borsası Bağlantı projesi, Londra Menkul Kıymetler Borsası'nın en büyük Avrupa borsasını pekiştirmesi ve Londra'nın uluslararası bir finans merkezi olarak konumunu güçlendirmesi için özel bir önem taşıyor.

Shanghai Menkul Kıymetler Borsası ve Londra Menkul Kıymetler Borsası Bağlantı mekanizmasının hizmete açıldığı gün Londra'da 10. Çin-İngiltere Ekonomi ve Maliye Diyalogu düzenlendi. İki taraf, diyalogda makroekonomik durum ve küresel ekonomik yönetişim, ticaret, yatırım ve büyük ölçekli proje işbirliği, finansal işbirliği, stratejik ve yeni işbirliği alanları gibi konuları ele aldı.

Shanghai Menkul Kıymetler Borsası ve Londra Menkul Kıymetler Borsası Bağlantı mekanizmasının hizmete girmesiyle, Çin-İngiliz finansal işbirliğinin daha da derinleştirileceği ve iki ülke arasında "Altın Çağı"n gelişmiş bir “versiyonunun” yaratılacağı öngörülüyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor