Xi'nin Orta Asya ziyaretinden verimli sonuçlar

2019-06-17 10:09:59

Cumhurbaşkanı Xi Jinping 12-16 Haziran günlerinde Kırgızistan ve Tacikistan'a resmi ziyaretlerde bulundu.

Xi, Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te düzenlenen Shanghai İşbirliği Örgütü (SİÖ) 19. Zirvesi'ne katıldı, Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de de Asya'da İşbirliği ve Güven Arttırıcı Önlemler Konferansı (AİGK) 5. Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne iştirak etti.

Dışişleri Bakanı Wang Yi, Cumhurbaşkanı Xi'nin Orta Asya turunu değerlendirirken, iyi komşuluk ve dostluk ilişkilerini pekiştiren bu ziyaretlerle yeni tip uluslararası ilişkiler ve insanlığın kader ortaklığının tesis edilmesinde yeni sayfa açıldığını belirtti.

Cumhurbaşkanı Xi, ziyaretleri sırasında adı geçen iki ülkenin devlet başkanlarıyla ayrı ayrı ortak bildiri imzalayarak, Çin'in bu iki ülkeyle arasındaki kapsamlı ortaklık ilişkilerinin derinlemesine geliştirilmesi için yol haritası çizdi.

Kırgızistan ve Tacikistan, Çin'in ortaya koyduğu Kuşak ve Yol inisiyatifine destek veren ve katılan ilk ülkelerden. Xi, Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov'le görüşme yaptıktan sonra basına verdiği demeçte, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşasının iki ülke arasındaki işbirliğinin öncelikli alanı haline geldiğini söyledi.

Xi, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman'la görüşmesinin ardından basın mensuplarının karşısına geçtiğinde iki ülkenin tepeden tasarımı güçlendirerek, kalkınma ve güvenlik alanlarındaki ortaklığı el birliğiyle inşa edeceklerini dile getirdi.

Son yıllarda Çin, SİÖ ve AİGK'nin üye ve gözlemci ülkelerinin çoğuyla Kuşak ve Yol anlaşması imzaladı. Tarafların kalkınma stratejileri kenetlenirken işbirliğinden verimli sonuçlar alındı. Xi, SİÖ ve AİGK toplantılarına katılan yabancı liderlerle, 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nda varılan mutabakatların hayata geçirilmesi, bölgesel bağlanırlığın güçlendirilmesi ve işbirliği seviyesinin yükseltilmesi üzerinde fikir alışverişinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Xi, SİÖ Bişkek Zirvesi'nde karşılıklı güven, karşılıklı yarar, istişare, medeniyet çeşitliliğine saygı ve ortak kalkınma ilkeleriyle ifade edilen Shanghai Ruhu'nun sürdürülmesi önerisinde bulundu. Xi, örgütün birlik, karşılıklı siyasi güven, güvenlik ve risk paylaşımı, çifte kazanç ile kapsayıcılık sağlayan bölgesel işbirliği mekanizması haline getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Xi, ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir güvenlik anlayışında ısrar edilmesi, “3 kötü güç”le ciddiyetle mücadele edilmesi, radikal düşüncelerin etkin şekilde önlenmesi, çok taraflı ticaret sistemi ve açık bir dünya ekonomisinin korunmasının önemine dikkat çekti.

SİÖ toplantısına katılan diğer ülkelerin liderleri, Xi ile hemfikir olduklarını söyleyerek, uluslararası ilişkiler ilkelerini koruyacaklarını, açık dünya ekonomisinin inşasını destekleyeceklerini, SİÖ'nün yeni ve daha büyük başarılara ulaşmasını sağlayacaklarını belirttiler.

27 yaşındaki AİGK, Asya'daki en büyük güvenlik konulu diyalog ve işbirliği forumu konumunda. Çin 2014 ve 2018 yıllarında iki kere başkanlığını üstlenmişti. AİGK Duşanbe Zirvesi'nde Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Asya'nın karşılıklı saygı ve siyasi güven temelinde güvenli, istikrarlı, kalkınan, müreffeh, dışa açık, kapsayıcı, işbirliğine dayalı ve inovatif bir kıta haline getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor