Yorum: “Pompeo markalı tekrarlayıcı cihaz*” ABD'yi daha da tecrit eder

2019-06-12 20:12:41 CRI

Xu Qinduo, Sheng Yuhong-CRI Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo'nun göreve başlamasından bu yana yaptığı en göze çarpan şeylerden biri, bütün görüşmelerde sürekli Çin'i kötülemesi. Pompeo, Latin Amerika'dan Asya'ya, Afrika'dan Avrupa'ya, nereye giderse gitsin veya ziyaretinin amacı ne olursa olsun, hiçbir zaman Çin'e saldırmayı unutmuyor.

Pompeo kısa bir süre önce, yine Çin ile Kuşak ve Yol güzergahında yer alan ülkeler arasındaki işbirliğini bölmeye çalıştı. Huawei gibi Çinli şirketlerin güvenlik risklerinin bulunduğunu iddia eden Pompeo, Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi hakkındaki da iftiralarını yaymaya çalıştı. Bu iddiaları sürekli tekrarlayan Pompeo, artık Çin'e saldıran bir “tekrarlayıcı cihaz”a dönüşmüş durumda.

Örneğin, Pompeo, Çin hükümetini, Xinjiang'daki yerel halkın inanç özgürlüğünü zedelemek ve azınlık etnik gruplara mensup insanları "yeniden eğitim kampları"na kapatmakla suçladı. Gerçek şu ki: Xinjiang'da şu an 24 bin 400 cami var. Buna karşılık, ABD'deki cami sayısı Xinjiang'daki cami sayısının onda birinden bile daha az.

Xinjiang'da yasalar doğrultusunda kurulan mesleki eğitim merkezleri, terörizm ve aşırıcılık düşüncelerinden etkilenen az sayıda insanın bir mesleki yetenek kazanarak tekrar topluma kazandırılmasına yardımcı olmayı amaçlıyor. Bölgede son üç yılda hiç şiddetli terör olayı yaşanmadı.

Xinjiang'ın 2018 yılında ağırladığı turist sayısı, bir önceki yıla göre yüzde 40 artışla, 150 milyona ulaştı. Bunlar arasında yabancı turistlerin sayısı da 2 milyon 400 binle yüzde 10,78 yükseldi. Bir düşünelim; eğer Xinjiang gerçekten Pompeo'nun tarif ettiği gibi olsaydı bu kadar çok turist Xinjiang'a gidebilir miydi? Bu ifadelerin, Pompeo'nun Çin'i karalama amacını kanıtlamaktan başka bir etkisi yok.

Öte yandan, Pompeo göreve başlamasından bu yana, sürekli Kuşak ve Yol inisiyatifinin paydaş ülkelerin egemenliğine zarar verdiğini dile getiriyor. Ama gerçek şu ki, kısa süre önce sona eren İkinci Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na 150 ülke ve 92 uluslararası örgütten 6 bin temsilci katıldı ve bunların 50'den fazlası da ABD'den geldi. Bu bağlamda, uluslararası toplumun somut hareketlerle Kuşak ve Yol'a verdiği güven oyu hakkında acaba Pompeo daha ne gibi yalanlar uydurabilir?

Pompeo son zamanlarda, Almanya, İsviçre, Hollanda ve İngiltere'ye yaptığı ziyaretlerde, müttefiklerine Çin teknolojisi kullanırlarsa gizliliklerinin zedelenmesi riskiyle karşı karşıya gelebilecekleri uyarısında bulundu. Belli ki, Pompeo Mayıs ayında CNBC'ye verdiği röportajı unuttu. Pompeo sunucunun soruları üzerine verdiği cevaplarda, Huawei'nin ABD'nin ulusal güvenliğini “tehdit ettiğine” dair deliller sunamadı. Elbette, Avrupa Amerikan teknolojisi kullandığı için Almanya Başbakanı Angela Merkel'in bile cep telefonunun dinlendiğini unuttu! Bu nedenle Pompeo, Huawei teknolojisi ve ekipmanlarını kullanan ülkelerle bilgi paylaşımını azaltacakları tehdidinde bulunduğunda Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da, “Almanya, ülkenin güvenlik standartlarına uygun şirketleri ihaleden dışlamayacak” diye cevap verdi.

Pompeo, ABD'nin hem istihbarat hem diplomasi çevresinde ilk sırada yer alan yetkili olduğu biliniyor. ABD basınında çıkan haberlerde, Pompeo'nun dışişleri bakanlığı performansı hakkında “Pompeo, Dışişleri Bakanı olarak CIA Direktörü'nün işlerini yaptı” şeklinde yorumlar yapıldı. Peki, CIA Direktörü nasıl çalışır? Pompeo 15 Nisan'da Teksas A&M Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada bunu da şu şekilde açıklamıştı: “Ben CIA Direktörü'ydüm. Biz yalan söyledik, hile yaptık, çaldık. Bütün bunların eğitimini aldık. Bu bana Amerikan deneyinin ihtişamını hatılatıyor.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor