Yorum:Çin ekonomisi, “fırtınalara” rağmen istikrarlı ilerliyor

2019-06-10 20:44:22 CRI

Xu Yanqing, Sheng Yuhong-CRI Haber Merkezi

Çin Gümrükler Genel İdaresi tarafından açıklanan verilere göre, Çin'in dış ticaret hacmi yılın ilk beş ayında yüzde 4,1'lik artarak, 12,1 trilyon yuana ulaştı.

Öte yandan yeni sona eren, ülkenin en önemli geleneksel bayramlarından Ejderha Kayığı Bayramı tatilinde de, yurtiçinde ağırlanan turist sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 ve turizm geliri yüzde 8,6 arttı.

Küresel ticaret sürtüşmelerinin tırmandığı ve uluslararası ticaretin yavaşladığı bir ortamda, Çin'in dış ticaretinde istikrarlı yükseliş korunurken, tatil dönemlerinde yapılan tüketimin de sürekli artması, Çin ekonomisinin büyük potansiyele sahip olduğunu yansıtıyor.

Çin'in dış ticaretinde yılın ilk beş ayında şu nokta öne çıkıyor:

-Çin ile ABD arasındaki ticaret yüzde 9,6 oranında düşmesine rağmen, Çin'in AB, ASEAN ve Japonya gibi önemli ekonomilerle olan ticareti yükselmeye devam etti. Özellilkle, Çin'in Kuşak ve Yol güzergâhındaki ülkelerle yaptığı ticaret yüzde 9 artarken, bu oran ülkenin toplam dış ticaretinin büyüme hızını 4,9 puan aştı.

Demek ki Çin, ticaret ortaklarının çoğalmasıyla birlikte uluslararası piyasadaki faaliyetlerini düzenleyerek, dış baskılara dayanma kabiliyetini güçlendirebiliyor.

Çin ekonomisi, 1997 Asya finans krizi ile 2008 uluslararası finans krizinden ve çeşitli sınamalardan geçerek sürekli güçlendi ve güçlenmeye devam ediyor. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, en büyük sanayi ve mal ticareti ülkesi ve dünyada en çok döviz rezervine sahip ülke unvanlarına sahip Çin'in gayri safi yurtiçi hasılası 90 trilyon yuanı aştı. Çin aynı zamanda 1 milyar 400 milyonluk nüfusu ile dünyanın en büyük tüketim piyasasına ve en olgun sanayi sistemine sahip. Bütün bunlar, Çin ekonomisinin bütün riskleri göğüslemesine destek veriyor.

Öte yandan, büyüme hızı ve ekonomi hacmi, Çin ekonomisini artık temsil etmeye yetmiyor. Nitelikli büyüme, Çin ekonomisinin en büyük özelliği haline geliyor. Şu an iç tüketimin Çin ekonomisinin büyümesine yönelik yıllık katkısı yüzde yüzü aştı. İç tüketim, Çin ekonomisini canlandıran en önemli faktör konumuna geldi.

Ayrıca, Çin ekonomisinin dış ticarete bağımlılığı yüzde 33'e kadar düştü ve ekonomik yapı sürekli iyileştiriliyor.

Bilimsel araştırma alanındaki giderler, geçen yıl gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde 2,18'ini oluşturdu. Bilimsel ve teknolojik gelişimin ekonomiye katkısı da yüzde 58,5'e yükseldi. Çin, küresel inovasyon endeksi bakımından ilk 20 ülke arasına girdi. Bunlar da Çin ekonomisinin dalgalanmaları göğüslemesine destek oldu.

Çin, Dünya Ticaret Örgütü'ne katılımasından bu yana geçen 18 yılda kendi gelişimini sağlamak için küreselleşme sürecine aktif olarak katılmanın yanı sıra, dünyadaki diğer ülkelerde de yatırım, ticaret ile istihdam fırsatları yarattı. Kuşak ve Yol inisiyatifinin ortaya koyulmasıyla da tüm dünyaya karşılıklı yarar ve ortak kazancı gerçekleştirme konusundaki kararlılığını, yeteneğini ve eylemlerini daha net bir şekilde gösteriyor.

Çin'in Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerle 2013-2018 yılları arasında gerçekleştirdiği mal ticareti hacmi 6 trilyon doların üstüne çıktı ve Çinli şirketlerin söz konusu ülkelere yaptığı doğrudan yatırım da 90 milyar doları aştı. İlk Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nda 57 milyar 830 milyon dolarlık ön anlaşma imzalandı. 2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nda ise, yerli ve yabancı şirketler tarafından imzalanan toplam sözleşme tutarı 64 milyar doları aştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor