Xi Jinping, Rusya medyasına konuştu

2019-06-05 12:12:10 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Rusya'da gerçekleşecek 23. St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'na (SPIEF) katılmak üzere ülkeye yapacağı resmî ziyaretin öncesinde TASS Haber Ajansı ve Rossiyskaya Gazeta'ya özel röportaj verdi.

Xi, iki yayın organına ortaklaşa verdiği röportajda ilk olarak Çin-Rusya ilişkilerini değerlendirdi.

Xi, iki ülkenin geçen 70 yılda ikili ilişkilerin gelişiminde kazanılan deneyimlere ve başarılara dayanarak, ilişkilerinde yeni bir gelişme çağı başlatma konusunda güven ve beceriye sahip olduğunu belirtti.

Xi, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasından bu yana, yani 70 yıldır süren gelişmeden sonra, Çin ve Rusya arasındaki kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkilerinin tarihin en güçlü dönemine girdiğine işaret etti. Xi, iki ülkenin birbirine sağlam bir siyasi güven duyduğunu, dolayısıyla iki ülkenin temel çıkarları ve ana kaygıları konusunda birbirini desteklediğini kaydetti.

İkili üst düzey temasların sürdürülmesinin yanı sıra, her alanı kapsayan bir işbirliği mekanizmasının da kurulduğuna dikkat çeken Xi, iki taraf arasında zengin, stratejik ve kapsamlı işbirliği projeleri yürütüldüğünü belirtti. Xi, iki tarafın uluslararası işlerde de sıkı ve verimli bir koordinasyon gerçekleştirerek, karmakarışık uluslararası ortama pozitif enerji verdiğine işaret etti.

Xi Jinping, iki ülkenin birbirine destek vermesini, kalkınma stratejilerini entegre etmesini, işbirliği alanlarını genişletmesini ve uluslararası ilişkilerde daha yapıcı bir rol oynamasını istediğini söyledi.

Xi, son ziyareti aracılığıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile birlikte ikili ilişkilerin geleceğini planlayarak, ikili kapsamlı stratejik işbirliği ve ortaklık ilişkisinde yeni bir dönem başlatmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Ekonomik ve ticari işbirliğinin Çin-Rusya ilişkilerinin önemli bir parçasını oluşturduğuna dikkat çeken Xi, geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret hacminin 100 milyar ABD dolarını aştığını ve bu konuda yeni bir rekor kırıldığını hatırlattı. Xi, iki ülke arasında enerji, ulaşım, tarım, havacılık ve uzay alanlardaki büyük işbirliği projelerinin istikrarlı bir şekilde ilerletildiğini ifade etti.

Xi, Çin Cumhurbaşkanı seçilmesinden bu yana geçen altı yıl içinde, yedi kez Rusya'yı ziyaret ettiğini ve çeşitli vesilelerle Vladimir Putin ile 30 kez bir araya geldiğini hatırlattı.

Putin'le arasındaki dostluktan söz eden Xi, dostluğun yüksek derecede karşılıklı güvene dayandığının altını çizdi. Xi, Putin'le uluslararası durum ve ülke yönetimiyle ilgili benzer görüşlere sahip olduklarını söyledi. Xi, “En önemlisi, Çin-Rusya ilişkisinin stratejik önemi üzerinde fikir birliği sağladık. Bu nedenle ikili ilişkilerin sürekli ve derinlemesine geliştirilmesi konusunda aynı kararlılığa ve hevese sahibiz” ifadesini kullandı.

“Çin ekonomisi istikrarlı ve sağlıklı büyümeyi sürdürecek”

Çin'in ekonomik görünümüyle ilgili bir soruya da cevap veren Xi Jinping, Çin ekonomisinin istikrarlı, sağlıklı ve sürdürülebilir büyümeyi destekleyecek yeterli faktöre sahip olacağını vurguladı.

Xi, Çin'in şu an dünyanın ikinci büyük ekonomisi olduğunu ve imalat endüstrisi, mal ticareti ve döviz rezervi açısından da en büyük ülke statüsü taşıdığını yineledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor