Xi-Putin görüşmelerinden enstantaneler

2019-06-04 12:28:04 CRI

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, curmhurbaşkanlığına tekrar seçilmesinden sonra Rusya'ya ilk resmi ziyaretine yarın başlayacak. Söz konusu ziyaret öncesinde Xi ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında kamuoyunun da yoğun ilgisini çeken görüşmeler tekrar gündeme geldi.

Xi Jinping daha önce yaptığı konuşmalarda, Putin'le kişisel ilişkisini "samimi dost" olarak tanımlamıştı. Putin ise, Xi Jinping'e "iyi bir arkadaş" ve "güvenilir bir ortak" demişti.

İki lider arasında son 6 yılda toplam 28 görüşme gerçekleşti. Bu sıkı iletişim, Çin-Rusya ilişkilerinin yüksek seviyesinin yanı sıra, ikili ilişkilerin iki ülkenin diplomatik ajandasındaki önceliğini de yansıtıyor.

Dikkat çeken “ilkler”

Xi Jinping'in Mart 2013'te Çin cumhurbaşkanı seçilmesinin ardından, kendisiyle telefonda görüşen ilk yabancı devlet başkanı Putin oldu ve Rusya, Xi'nin göreve gelmesinden sonra ziyaret ettiği ilk ülke olarak seçildi.

Xi Jinping ikili ilişkilere yönelik bir değerlendirmesinde, “Dünyadaki en önemli ve en büyük ikili ilişki” ifadelerini kullanmıştı. Putin de ikili ilişkileri “Rusya'nın, müreffeh ve istikrarlı bir Çin'e, Çin'in de güçlü ve başarılı bir Rusya'ya ihtiyacı var.” şeklinde özetlemişti.

Komşuya tebrik

Xi-Putin görüşmelerinde Çin'in diplomasi geleneğinde olmayan durumlar da yaşandı. Xi Jinping, 2014 yılının başında Kış Olimpiyatları'nın açılış törenine katılmak için Rusya'nın Soçi kentine özel bir ziyaret gerçekleştirdi. Bu hareket, Çin cumhurbaşkanının yurt dışında gerçekleşen uluslararası spor etkinliklerine katılması açısından bir ilki oluşturdu. O ziyaretinde Xi, "Komşu, mutlu bir etkinliğe ev sahipliği yapıyor, elbette sizi tebrik etmek için özel bir gezi yapmalıydım." ifadelerini kullanmıştı.

Çin-Rusya-Moğolistan liderleri görüşmesi

Öte yandan, Xi Jinping, 11 Eylül 2014'te, Duşanbe'de Putin ve dönemin Moğolistan Cumhurbaşkanı Tsahiagiyn Elbegdorj'la bir araya geldi. Üç ülke arasında ilk kez üçlü liderler zirvesi yapıldı. Üçlü görüşme şu ana kadar dört defa gerçekleşti.

Xi Jinping daha önce, Rus medyasına verdiği röportajda, Çin ve Rusya'nın uluslararası ve bölgesel ilişkilerde yakın stratejik işbirliğini sürdürdüğünü belirtti.

Xi, Birleşmiş Milletler, G20 ve Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Örgütü gibi uluslararası çerçevede yakın koordinasyon ve işbirliğinde bulunan iki ülkenin, Shanghai İşbirliği Örgütü ve BRICS işbirliği gibi çok taraflı mekanizmaların kurulmasını desteklediğine; ayrıca Orta Asya ve Kuzeydoğu Asya gibi komşu bölgelerde barış ve istikrarın korunmasına katkı yaptığına dikkat çekti.

Kızıl Meydan'da ağırlanan “en değerli konuk”

Xi Jinping ve eşi Peng Liyuan, Büyük Vatanseverlik Savaşı zaferinin 70. yıldönümü dolayısıyla 9 Mayıs 2015'te, Putin ve diğer liderlerle Kızıl Meydan'da düzenlenen askeri geçit törenine katıldı. Rusya, uluslararası görgü kurallarına uygun olarak, Putin'in sağ tarafındaki en seçkin pozisyonu Xi Jinping'e ayırdı. Aynı yıl Çin, 2. Dünya Savaşı'nda Japonya'ya karşı elde ettiği zaferin 70. yıldönümünü kutlamak için tarihinin en büyük geçit törenini düzenledi. Xi Jinping, törene katılmak üzere Çin'e gelen Putin'e eşlik ederek Tianenmen Kulesi'ne çıktı. Uzmanlar, söz konusu iki hareketin, iki ülkenin İkinci Dünya Savaşı zaferini ve Birleşmiş Milletler'in savaş sonrası kurduğu uluslararası düzeni ortaklaşa koruma kararlılığını göstermekte olduğunu ifade ediyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor