Yorum: Çin'den FedEx hakkında soruşturma

2019-06-01 20:32:36

Çin makamlarının ABD'li kargo şirketi FedEx hakkında bugün bir soruşturma başlattığı açıklandı.

Çin makamları, FedEx'in kargoları “yanlışlıkla” farklı adreslere göndermesinin, kullanıcıların yasal haklarını ciddi şekilde zedelediği gibi, Çin'in bu alandaki kanun ve düzenlemelerine de aykırı olduğunu kaydetti.

Söz konusu karar, kamuoyunun beklentileriyle de uyumlu; zira 24 Mayıs günü FedEx, Çinli telekomünikasyon şirketi Huawei'nin Japonya'dan Çin'e gönderilmesi gereken iki paketini ABD'ye göndermiş, Vietnam'dan Huawei'nin Asya'daki diğer temsilciliklerine gönderilecek diğer iki paketi de ABD'ye göndermeye çalışmıştı.

FedEx, olayın ardından özür dileyerek, paketlerin farklı adreslere yönlendirilmesinin “yanlışlıkla” olduğunu savunmuştu.

FedEx, ABD'nin Huawei'yi kara listeye almasından sonra, şirkete ait paketleri defalarca yanlış adreslere gönderdi. Bu, gerçekten tesadüf mü? Yoksa FedEx'in “hatalı taşımacılığında” işletme düzeyinde bir ihmal veya ABD yönetiminin “uzun kol idaresi” mi var? Bu girişimin dünya nezdinde açıklığa kavuşması gerekiyor.

Çin'in hızlı kargo sektörüyle ilgili yasal düzenlemeleri uyarınca, gönderen tarafın iletişim özgürlüğü garanti edilmelidir. Kargo şirketi, postaları “yanlışlıkla” saklayamaz, sökemez veya başkasına devredemez.

Bu nedenle ilgili birimler, FedEx şirketiyle ciddi görüşmeler gerçekleştirerek, konuyla ilgili bir soruşturma başlattı.

Çin'de uzun yıllardır faaliyet gösteren bir kargo şirketi olan FedEx'in soruşturma sürecinde ilgili birimlerle işbirliği yapma yükümlülüğü var. Söz konusu birimler, soruşturmanın sonuçlarına göre ceza uygulama yetkisine de sahipler. Çin'deki tüm şirket ve şahısların hızlı kargo hizmeti alanındaki meşru hak ve çıkarları yasalar doğrultusunda korunmalı.

Çin, “güvenilmez” kişi ve kurumların yer aldığı bir liste oluşturulmasına karar verirken, ilgili kanun ve yönetmelikler doğrultusunda bu kişi ve kurumlar hakkında gerekli hukuki ve idari tedbirleri de alacak.

FedEX'in Çin'de soruşturmaya uğraması, Çin kanunlarına uymayan yabancı işletme, örgüt ve şahıslar için de bir uyarı niteliğinde.

Çin piyasası büyük ve kârlı. Çin, yabancı sermayeyi olumlu karşılıyor. Ancak bunun ön şartı, yabancı yatırımcıların Çin'deki kanunlara, piyasa kurallarına ve sözleşme ruhuna uymaları, özellikle ticaret dışı amaçlarla Çin işletmelerinin tedarikini kesmemeleri ve Çinli tüketicilerin yasal haklarını çiğnememeleri. Çin, yalnızca bu şartlara uyan yabancı yatırımcılar için daha geniş gelişme fırsatları sunuyor.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor