Yorum: Endişeye gerek yok, Çin'in niyeti ABD'nin yerine geçmek değil

2019-05-29 21:17:09

ABD'li bazı siyasetçiler, son günlerde sıklıkla “Çin ekonomisi, ABD'yi hızla yakalıyor; Çin, ABD'den daha güçlü olma peşinde” şeklinde iddialar ortaya koyuyor. Ancak bu siyasetçiler, bir yandan da “Çin'in dünyanın süper gücü olması imkânsız” yorumlarını yapıyor.

Aslında Çin, hiçbir zaman ABD'nin yerine geçmeyi bir kalkınma hedefi olarak görmedi.

Çin'de bir söyleyiş vardır: “Hayat aslında basittir, ancak insan kendine dert arar.” ABD'li bazı siyasilerin de Çin'i hayali bir düşman olarak belleme paranoyası, esasen bu kişilerin “stratejik anksiyete bozukluğuna” kapıldıklarını yansıtıyor.

Soğuk Savaş'ın bitiminde, kendini dünyanın tek süper gücü olarak konumlandıran ABD, günümüzde de ekonomi, finans, teknoloji ve savunma alanlarında diğer ülkelerin önünde bulunuyor.

Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü'nün sağladığı verilere göre, 2018 yılında ABD, toplam 640 milyar ABD Doları'nı aşan askerî harcamaları ile dünya birinciliğini korudu. Bu miktar, ayrıca sıralamada ABD'yi izleyen sekiz ülkenin askerî harcamalarının toplamına eşit.

Hâl böyleyken dahi, ABD'li bazı şahıslar kendilerini “yeterince güvende” hissetmiyorlar. Bunun nedeni ise “mutlak üstünlük ve güvenlik” isteğiyle saplantılı durumda olmaları...

Tarihe bakıldığında ABD, silahlanma yarışıyla Sovyetler Birliği'ni çöküşe sürüklerken, ticarette kur oyunlarıyla Japon ekonomisinin yükselişini önledi. Yetmezmiş gibi, diğer ülkelere karşı askerî güce başvurmak için her tür bahaneyi uydurmaktan geri kalmayarak, dünyanın en büyük “başbelası” oldu. Böyle birçok başarı kazanan ABD, ironik bir şekilde, daha hassas ve kuşkucu bir hâle gelerek, şiddetli bir ihtirasla yeni rakibini aramaya başladı.

Reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı 40 yılda, Çin'in ekonomik ve teknolojik gücü hızla gelişirken, Çin ile ABD arasındaki mesafe azaldı. Ancak, iki ülke arasında hâlâ önemli bir mesafe mevcut.

Buna rağmen, ABD yönetimi tarafından 2017 yılında yayımlanan Ulusal Güvenlik Stratejisi Raporu'nda Çin, ilk defa ABD'nin “başlıca rakibi” olarak tanımlanırken, “Özgür ve Açık Hint-Pasifik Stratejisi” ortaya koyuldu.

Son günlerde, Çin'in üzerindeki baskıyı artırmaya çalışan Washington, ticaret müzakerelerinde Beijing'i sıkıştırmak ve devletin gücünü kullanmak suretiyle Çinli teknoloji şirketlerine baskı uygulamak için çalışıyor.

Mike Pence, Mike Pompeo ve Steve Bannon'in aralarında bulunduğu ABD'li siyasetçiler, Çin aleyhinde açıklamalar yaparken, ABD Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden Kiron Skinner'in Medeniyetler Çatışması tezini yeniden gündeme taşıması, Washington'un hasmane tavrını gözler önüne serdi.

Bunlara zıt olarak, Çin kültüründe “Devlet güçlü olsa da savaş öldürücüdür” yaklaşımı vardır. Çin, dünyanın ikinci büyük ekonomik gücü olmasına rağmen, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi konumunda bulunuyor. Çin'de 2018 yılında kişi başına düşen millî gelir 10 bin dolar seviyesine yaklaşırken, bu miktar ABD'dekinin altıda birine dahi ulaşmış değil. Ülkede hâlâ yoksulluktan kurtarılmayı bekleyen 16 milyon kişi yaşıyor.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor