Çin'de halkın telekomünikasyon masrafları azalıyor

2019-05-22 11:38:56 CRI

Çin'de halkın telekomünikasyon masrafları azalıyor

Çin Devlet Konseyi'nin geçtiğimiz günlerde düzenlenen toplantısında, halkın daha hızlı ve daha uygun fiyata internet bağlantısına sahip olmasına dair yıllık plan ele alındı.

Çin Sanayi ve Bilişim Bakan Yardımcısı Chen Zhaoxiong, bu yıl internet maliyetlerinin düşürülmesi için daha isabetli çalışmalar yürütüleceğine dikkat çekerek, ilgili çalışmaların yoksullukla mücadeledeki rolünün güçlendirileceğini ve KOBİ'lerin gelişimine dinamizm katılacağını belirtti.

Çin'de halkın daha hızlı ve daha ucuz internete ulaşılması için yürütülen kampanyada beşinci yıla girildi.

Bakan Yardımcısı Chen, dün konuyla ilgili düzenlenen basın toplantısında, Çin'de tekekomünikasyon sektöründe altyapı inşasının güçlendirileceğini kaydetti. Chen, taban düzeyindeki telekomünikasyon işletmelerinin geçen dört yılda gerçekleştirdikleri toplam yatırımın 1,5 trilyon yuana ulaştığını aktardı.

Ülkede fiber optik geniş bant ve 4G sisteminin inşasına güç katılacağına dikkat çeken Chen, 130 bin köyde fiber optik geniş bant ağı ve 36 bin 4G istasyonu kurulması için 50 milyar yuan harcandığını açıkladı. Bakan Yardımcısı Chen, bu konuda şu bilgileri verdi: (SES-1)

“Mart ayı itibarıyla ülke genelindeki geniş bant abone sayısının toplam nüfusa oranı yüzde 91'e ulaştı. 4G abone sayısının toplam nüfusa oranı ise yüzde 75'i buldu. Bu oranlar, dünya genelinde de ilk sıralarda yer alıyor. Sabit geniş bant ortalama indirme hızı da 2014 yılında 4,2 Mbps iken 28 Mbps'ye yükseldi. Yine 2014'te 3Mbps olan mobil geniş bant ortalama hızı ise 22 Mbps'ye çıktı.”

Ucuz ve hızlı internet hizmeti için çalışılıyor

Öte yandan, Çin'de mobil cihazların uzun mesafe görüşme ücretleri ile mobil dolaşım ücretleri de kaldırıldı. Buna paralel olarak, yurt dışı arama ücretleri de büyük ölçüde düşürüldü.

Geçen yıl, sabit geniş bant erişimi aylık ücreti ile mobil cihazlar için internete erişim ücreti de 2014 yılına göre yüzde 90 düştü.

Sanayi ve Bilişim Bakan Yardımcısı Chen Zhaoxiong, bu yıl sabit geniş bant ve mobil geniş bantta tamamen “gigabit dönemine” geçilmesi için de tüm olanaklarını kullanacaklarına dikkat çekerek, fiber optik geniş bant ve 4G istasyonlarının kapsama boyutunun genişletileceğini, 5G teknolojisinin geliştirilmeye devam edileceğini ve ticarileşmesinin hızlandırılacağını belirtti.

Aynı zamanda, bilişim teknolojisi ile reel ekonomi arasındaki kaynaşmayı güçlendirmeyi istediklerine işaret eden Chen, sanayi, eğitim ve tedavi gibi başlıca alanlarda internet desteğini de yoğunlaştıracaklarını söyledi.

Bu yıl, internet bağlantısının maliyetinin düşmesi için daha isabetli çalışmalar yürütüleceğine dikkat çeken Bakan Yardımcısı Chen, şunları kaydetti: (SES-2)

“Düşük gelirli ve yaşlı nüfusun ihtiyaçları doğrultusunda, telekomünikasyon şirketleri daha uygun fiyata hizmet sunmaya teşvik edilecek. Geçim sıkıntısı çeken vatandaşlara ucuz hizmet sağlanacak, böylece yoksullukla mücadeleye de destek sağlanmış olacak.”

Çin Sanayi ve Bilişim Bakan Yardımcısı Chen Zhaoxiong, ayrıca bu yıl Guangdong, Hong Kong ve Makao için özel bir mobil dolaşım ücreti uygulanacağını, ücretlerin yüzde 30 düşeceğini sözlerine ekledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor