CDAC'nin renkli kültürel etkinlikleri başladı

2019-05-17 12:14:11 CRI

Asya Medeniyetler Diyaloğu Konferansı (CDAC) kapsamında pek çok kültürel etkinlik düzenleniyor. “Asya Medeniyetleri Geçidi”, “Asya Yemekleri Festivali”, “Film ve TV Haftası”, “Kültür ve Turizm Festivali” ile resim sergileri gibi birçok etkinlik dün başladı. Etkinliklerde renkli Asya kültürü ve gelenekleri değişik yönlerden tanıtılıyor.

Film ve televizyon programlarının köprü rolünü geliştirerek, Asya medeniyetleri arasındaki iletişim ve paylaşımı arttırmayı amaçlayan Film ve TV Haftası'nda, 30'dan fazla ülke ve bölgeden 60 film Çinli izleyicilerle buluşuyor. Etkinlik dahilinde ayrıca, Asya ülkelerinden 100 adet TV programı da 32 ülkede yayınlanacak.

Çin Ulusal Film Müdürlüğü'nden Lu Liang, 16-23 Mayıs günlerinde Beijing, Shanghai, Guangzhou, Chengdu ve Xi'an kentlerindeki 14 sinemada 200'den fazla film gösterimi yapılacağını dile getirdi. Ayrıca, film gösterimlerinin yanı sıra, Film Üstatları Diyalogu ile Prodüktörler İşbirliği Forumu da düzenlenecek.

Çin Ulusal Radyo ve Televizyon Genel İdaresi'nden Zhou Jihong, TV programlarının 32 ülkeden 66 büyük medya kuruluşunun işbirliğiyle, 13-22 Mayıs günlerinde yayınlanacağını ifade etti. Zhu, seçilen 100 TV programı arasında belgesel, çizgi film, dizi, film ve eğlence programlarının yer aldığını söyledi.

CDAC kapsamında birbirinden güzel gösteriler de organize ediliyor.

Asya ülkeleri ile Fransa, Latin Amerika ve Karayip bölgesinden 300'den fazla sanatçı, 25 Nisan-27 Mayıs günlerinde 25 tiyatro gösterisi ve 32 açık hava gösterisi sahneleyecek. Müzik, dans, opera ve tiyatro gösterileri, Asya medeniyetlerinin çeşitliliği ile dünyanın diğer medeniyetleriyle iletişim ve paylaşımını da yansıtıyor.

Öte yandan, konferans kapsamında zengin içerikli 5 serginin açılışı gerçekleşti. “Asya'nın Güzelliği” adlı sergi, dahil edilen ülke ve sergilenen eser sayısı açısından yeni rekorlara imza attı. 47 Asya ülkesinden ince ve zarif eserler ziyaretçilerin büyük beğenisini kazandı. Sergide, Asya dışında Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Yunanistan'dan da eserler sergilendi.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor