Yorum: Çin-ABD ticari sürtüşmesini çözmenin anahtarı, birbirinin endişelerine önem vermek

2019-05-11 11:54:47

İkinci olarak ABD, Çin'den ihracatını genişletmesini, hatta somut rakamlarla taahhütte bulunmasını talep ediyor. Fakat Çin, ABD'den ihracatını genişletip genişletmeyeceğini Çin halkının ihtiyaçlarına ve ekonominin yüksek kaliteli kalkınması gereksinimine göre ayarlamaktan yana. Aslında Çin'in bu tutumu son derece olağan ve rasyoneldir. Çin, baskılı bir ticareti tanımıyor. Kimin ürünü daha kaliteliyse, kimin rekabet gücü yüksekse, Çinli tüketicilerin ilgisini çekebilir.


Üçüncüsü, Çin nihai ticari antlaşmada hem ABD'nin, hem de kendisinin endişelerine önem verilerek bir denge kurulmasını istiyor. Bilhassa antlaşma metninin Çin halkı tarafından kabul edilmesine, Çin'in ulusal onuruyla egemenliğinin zedelenmemesine ehemmiyet veriyor. Böyle bir antlaşma olduğu takdirde gerçek anlamda yerine getirilebilir.   


Gerçekten de son bir yıldır devam eden ABD ile ticari sürtüşme Çin ekonomisini belirli oranda etkiledi. Ancak bu etki tümüyle kontrol altına alınabilecek ölçüde. Bu yılın ilk çeyreğinde Çin ekonomisi yüzde 6,4 büyüdü, ilk 4 ayda mal ticareti hacmi yüzde 4,3 oranında arttı. İstihdam, emtia fiyatları ve kişi başına düşen gelir gibi endeksler tümüyle öngörülen seviyelerin üstündeki değerleri gösteriyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin'e yönelik büyüme tahminini 0,1 puan yükselterek yüzde 6,3'e çıkardı. Çin, dünyanın başlıca ekonomileri arasında IMF'nin büyüme tahmini yükselttiği tek ülke oldu. Dünyanın en büyük yatırımcılarından Amerikan Warren E. Buffett, Çin'deki yatırımlarının son derece iyi durumda olduğuna işaret ederek, önümüzdeki 15 yıl içinde daha büyük adımlar atmayı da planladığını açıkladı.


Bu gelişmeler, Çin hükümetinin aldığı tedbirlerin de etkili olduğunu kanıtlıyor. Çin Başbakan Yardımcısı Liu He yaptığı açıklamada, Çin'in politika araçlarının yeterli olduğunu dile getirerek, Çin ekonomisinin istikrarlı ve sağlıklı büyümeyi sürdüreceğini kaydetti. Bu, Çin'in gelecekte dışardan gelen meydan okumalara daha soğukkanlı yaklaşacağı anlamına geliyor.


Çin-ABD ticari müzakerelerinde dikkat çekilmesi gereken bir diğer nokta da temel endişeler ve anlaşmazlıkların yaşanmasına rağmen iki ülkenin de istişareleri sürdürme konusunda güçlü bir irade sergilediği gerçeğidir. Nihayetinde ticari ilişkiler, Çin-ABD ikili ilişkilerinin temel taşı ve itici gücü, iki taraf bu ilişkilerden çıkar sağlamakta.


Sonuç olarak, Çin ve ABD, önümüzdeki günlerde birbirlerinin temel çıkarlarıyla endişelerine önem verme ve eşitlik ilkesi doğrultusunda “şafaktan önceki karanlık” dönemi birlikte aşabilir, anlaşmazlıkları kontrol altına alıp görüş birliklerini genişleten çözümler bulabilir. Böylece koordinasyon, işbirliği ve istikrara dayalı Çin-ABD ilişkileri ileriye götürülebilir.  


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor