Yorum: Çin-ABD ticari sürtüşmesini çözmenin anahtarı, birbirinin endişelerine önem vermek

2019-05-11 11:54:47

Çin ile ABD arasındaki üst düzey ekonomik ve ticari müzakerelerin 11. turu dün Washington'da sona erdi.


ABD ile ekonomik diyalogda Çin tarafını temsil eden Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Üyesi ve Başbakan Yardımcısı Liu He, müzakerelerin ardından basına verdiği demeçte, iki ülkenin nispeten iyi istişare ve işbirliği yaptıklarına işaret etti. Müzakerelerin kesilmediğine, aksine sıradan küçük bir dalgalanma yaşamanın kaçınılmaz olduğuna dikkat çeken Liu He, Çin'in ilerleyen dönemde gerçekleştirilecek müzakerelere temkinli ve iyimser bir tutumla baktığını kaydetti. Edinilen bilgilere göre, Çin ve ABD'nin ekonomik ve ticari müzakere heyetleri önümüzdeki günlerde Beijing'de bir araya gelerek istişareleri sürdürecek.


ABD dün 200 milyar ABD Doları değerindeki Çin menşeli ürünlere uyguladığı gümrük tarifesini yüzde 10'dan yüzde 25'e çıkardı. Buna karşılık Çin, derhal bir açıklama yaparak ABD'nin söz konusu girişimine gerekli karşılığı vermek zorunda kalacağını bildirdi.

İniş çıkışlar, müzakerelerin olağan bir parçası

Çin ve ABD, geçen yılın şubat ayından bu yana art arda 11 tur ekonomik ve ticari müzakere gerçekleştirdi. Müzakerelerde bazı konularda ilerleme kaydedilmesine rağmen iniş çıkışlar da yaşandı. Belli ki sürtüşmeler artık ticari müzakerelerin genel eğilimi haline geldi. Nitekim 11. tur müzakerelerden önce ABD, gümrük tarifesini yükselteceğini açıklamıştı. Uluslararası toplum, bu nedenle 11. tur müzakerelerin bozulabileceğinden endişe etti. İşte bu baskılara rağmen Çinli heyet, öngörülen tarihte Washington'a ulaştı ve müzakereleri gerçekleştirdi. 11. turun başarıyla tamamlanması, özellikle Çin tarafının sorunu çözme konusundaki büyük samimiyetini ve iki ülkenin halklarıyla tüm dünya halkına karşı sorumluluğunun farkında olduğunu gösteriyor.


Ancak ABD, Çin'i son tur müzakerelerde varılan sözleşmenin bazı bölümlerini yeniden istişare etmekle suçlayarak, müzakerelerin sonuçsuz kalması durumunda yükümlülüğü Çin'in üzerine yıkmayı amaçladı. Bu girişimin son derece adaletsiz olduğu aşikâr.


Öncelikle nihai antlaşmaya varmadan önce iki tarafın farklı tutumlara sahip olması ve bu tutumlarında hafif değişiklik yapması son derece doğal. Ancak bu tutum değişikliği ya da görüş farklılığı, bir tarafın öbür tarafa karşı tarife yükseltmesi için bir bahane teşkil etmemeli. ABD'nin gümrük tarifesini yükseltme girişimi müzakereleri kasten engellemeye yöneliktir.


Buna ek olarak, ABD Çin'i geri adım atmakla da suçladı, Çin'in verdiği taahhütlerden vazgeçtiğini ve karşılıklı güveni zedelediğini iddia etti. Lakin bu suçlama, ABD'nin her zamanki tek taraflı tutumundan ibaret. ABD uzun süredir Çin'in temel hassasiyetleriyle endişelerine önem vermek yerine sadece kendi çıkarlarını korumakla meşgul. Bu durum, karşılıklı saygı ve eşitliğe dayalı müzakere ilkesine uymuyor, hatta 11. tur müzakerelerin sonuçsuz kalmasının en temel nedeni.


Çin ilkelerinden taviz vermeyecek

Gayet tabii, müzakere sürecinde Çin'in de bazı temel kaygıları ve hassasiyetleri bulunuyor. Çin bu konuda kendi ilkelerinden asla taviz vermeyecektir. Birincisi Beijing, ABD'nin Çin menşeli ürünlere uyguladığı ek tarifeyi tümüyle ortadan kaldırmasından, böylece ikili ticaretin normale dönmesinden yana. Endüstriyel zincirin büyük ölçüde küreselleştiği günümüzde ek tarifelerle ticari savaş açmanın kazanç sağlamayacağı gerçeklerle kanıtlandı. Şu anda ABD halkı dâhil tüm dünya zorla ek tarife uygulanmasına karşı sesini gitgide yükseltiyor. ABD, Çin'in çağrılarını dikkate almakla birlikte tüm dünya halklarının çıkarlarına da önem vermeli.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor