Analiz: Yeşil yaşam ve güzel bir dünyanın inşası için nasıl hareket etmeli?

2019-04-29 11:29:52

Son günlerde uluslararası basında çöp konusuyla ilgili iki haber dikkat çekiyor. Birinde Filipinler Kanada'ya, gönderdiği çöpleri geri almadığı takdirde “savaş” ilan edeceği tehdidinde bulunuyor.  Diğer haber ise Malezya'nın ABD'den gelen çöpleri reddetmesine ilişkin. Malezya yaptığı açıklamada, “Gelişmiş ülkeler, Malezya'yı çöp sahası olarak görmemeli.” ifadesini kullandı.


Çöp meselesi küçük bir mesele gibi görünebilir, ancak çözülmezse komşu ülkeler arasında çelişkileri doğurabilir, uluslararası anlaşmazlıklara neden olabilir. Bu durum gösteriyor ki, insanlık yeşil kalkınma kavramına önem vermeli, yeşil yaşam tarzını yaratmalı ve insanoğlu ile doğanın uyum içinde olduğu güzel bir toplum inşa etmelidir.


Teması “Yeşil Yaşa, Daha İyi Yaşa” olarak belirlenen 2019 Beijing Uluslararası Bahçecilik Fuarı (EXPO 2019) Beijing'in Yanqing semtinde dün yapılan törenle başladı. 110 ülke ve uluslararası örgüt, “küresel bahçecilik sanatının olimpiyatları” olarak adlandırılan fuarda, bin 200'den fazla bitki türü sergiliyor. Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping fuarın açılış töreninde yaptığı konuşmada, Çin'in ekolojik medeniyet inşası tarihi ve bu alandaki somut uygulamalarını özetleyerek, tüm dünya ülkelerine “güzel bir dünyayı birlikte inşa etme ve insanlığın kader ortaklığını oluşturma” çağrısında bulundu.


İnsan-doğa uyumu, geleneksel Çin kültürünün önemli ilkelerinden biri. Çin tarihinde farklı hanedanlarda ilkbaharda ağaç kesmeme ve yazın balık avlamama gibi kurallara dikkat edilirdi.


Sanayileşme dev zenginlik getirse de insanoğlu bugünlerde giderek ciddileşen çevre sorunlarıyla karşı karşıya bulunmakta. Bu, Londra'nın “sisli başkent” unvanı almasının sebebi. 1960'lı yıllarda ABD'deki bazı nehirlerin ciddi oranda kirlenmesi yangınlara bile sebep oldu. Tabii ki Çin de çevre kirliliğinin getirdiği felaketlerden ciddi şekilde etkilendi.


Beton yığınları arasında gökteki yıldızları nasıl göreceğiz? Çiçeklerin mis kokusunu nasıl alacağız? Çin bu sorulara karşılık olarak eski ekonomik büyüme modellerini sorguladı ve ekolojik medeniyet inşasını güçlendirmeye başladı. 2012 yılında düzenlenen Çin Komünist Partisi 18. Ulusal Kongresi'nde ekolojik medeniyet inşası kavramı sosyal ve ekonomik kalkınmaya dair ulusal plana ilk kez dahil edildi. Xi Jinping'in “Yeşil dağlar ve temiz sular altındır” sözü, halktan büyük destek aldı. Üstelik ekolojik medeniyet inşası, 2018 yılında Çin Anayasası'na bile yazıldı.


Son yıllarda Çin'de ekolojik medeniyet inşası hızlı gelişim yoluna girdi. Gök daha mavi, dağlar daha yeşil ve sular daha temiz oldu. Dünyayı merak eden Çinliler, yabancı ülkelerin tarihini, kültür miraslarını ve doğal güzelliklerini görmek istiyorlar, ancak memleketlerinin güzelliğine daha fazla ilgi duyuyorlar, yakınlarındaki güzel kasaba ve köyleri gezmek istiyorlar. Gelişmiş Batılı bir ülkeye yerleşen bir Nanjingli, Çin'e döndükten sonra memleketindeki güzel manzaralara övgüler yağdırdı. Şehirlerde yaşayan insanlar, yaşadıkları yerlerin yıl boyunca sürekli yeşillendiğini ve renkli çiçeklerle donatıldığını gördü.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor