UNEP'ten Kuşak ve Yol'un yeşil kalkınmasına destek

2019-04-24 11:23:48 CRI

BM Çevre Programı (UNEP) İcra Direktörü Vekili Jorce Msuya, Kuşak ve Yol'un yeşil kalkınmasını desteklediklerini belirtti.

2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu yarın başlayacak. Foruma katılacak UNEP İcra Direktörü Vekili Jorce Msuya, Beijing'e hareket etmeden önce Çin Uluslararası Radyosu'na özel açıklamalarda bulundu.

Kuşak ve Yol inisiyatifinin BM Binyıl Kalkınma Hedefleri'ne ulaşılmasına yardımcı olduğuna dikkat çeken Msuya, inisiyatifin yeşil kalkınmasına ve Çin'in Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerle çevre koruma deneyimlerini paylaşmasına destek verdiklerini ifade etti.

2. Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'na ait beklentilerinden bahseden Msuya, “Kuşak ve Yol inisiyatifi, altyapı inşasına daha fazla yatırım getirmeyi hedefliyor. Bu da BM'nin 2030 Sürdürülebilir Kalkınma Gündemi'nin yerine getirilmesi için somut bir platform sunuyor. Forum aracılığıyla Kuşak ve Yol inisiyatifi hakkında daha fazla bilgi edinmeyi ve Kuşak ve Yol güzergahındaki diğer ülkelerle temas kurmayı umuyorum. UNEP, BM ailesinin bir üyesi olarak, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin yerine getirilmesini ilerletmek için elinden geleni yapacak.” diye konuştu.

Önceki yıl düzenlenen ilk Kuşak ve Yol Uluslararası İşbirliği Forumu'nda Yeşil Kalkınma İçin Uluslararası Kuşak ve Yol İttifakı kurulması çağrısı ortaya koyulmuştu. Şu ana kadar 80'den fazla kuruluş, ittifakın işbirliği ortağı oldu. UNEP'in de ittifakı desteklediğini kaydeden Msuya, altyapı inşalarının çevreye olumlu ya da olumsuz etkiler getireceğini, dolayısıyla UNEP'in başlıca görevinin taraflara inşaat alanında danışmanlık desteği sunarak, çevresel riskleri önlemek olduğunu söyledi.

Msuya, “Öncelikle, inisiyatif çerçevesindeki işbirliği sayesinde Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerin karşılaştıkları olası çevresel riskleri öğrenmeye çalışıyoruz. İkinci olarak, BM'nin bir üyesi olarak sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilmesine katkı sunmaya çalışıyoruz. Kuşak ve Yol güzergahındaki ülkelerde bu yatırımların nasıl istihdam yaratacağını izleyeceğiz.”

Geçtiğimiz yıllarda çalışma vesilesiyle bir süre Çin'de yaşayan Msuya, Çin'deki çevresel koşulların düzeltilmesini görmekten büyük memnuniyet duyduğunu ifade etti. Çin'in hava kirliliğini önlemek için aldığı tedbirlerin iyi bir örnek olduğuna işaret eden Msuya, hükümet ve vatandaşların çevre koruma hareketlerine katılmasının sağlandığını dile getirdi. Msuya, ağır sanayi işletmelerinin temiz enerji kullanmasını sağlayan Çin'in deneyimlerini daha fazla gelişen ülkeyle paylaşması gerektiğini vurguladı.

Msuya, “Hava kirliliğini önlemek başarılı bir örnek. Diğer ülkeler de Çin'in su, enerji, orman ve kentleşme gibi alanlardaki sorunların çözülmesi konusundaki deneyimlerini öğrenebilecek.” ifadesini kullandı.

Msuya son olarak, yeşil ve südürülebilir finansman sağlanması için inovatif yöntemlerin keşfedilmesi ve sürdürülebilir enerjinin altyapı inşasındaki kullanımının geliştirilmesi çağrısında bulundu.Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor