(Haber Analiz) Yabancı sermaye, Çin piyasasına niçin olumlu bakıyor?

2019-04-08 11:48:39

Nisan ayı itibarıyla Çin'in para birimi RMB ile hesaplanan Çin tahvilleri, Bloomberg Barclays Global Aggregate Endeksi'ne dâhil edildi.

Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) Çin'deki baştemsilcisi Alfred Schipke, söz konusu başarının Çin'in küresel finans sistemine katılmasında “önemli kilometre taşı” olduğunu kaydetti. Dünyanın önde gelen ekonomi kanallarından olan CNBC'nin haberlerinde de bu gelişmenin, Çin'in finans piyasasının dışa açılmasında kaydedilen yeni bir ilerleme olduğu değerlendirmesi yapıldı.

Dünyadaki üç başlıca tahvil endeksinden biri olarak kabul edilen Bloomberg Barclays Global Aggregate Endeksi'ne eklenen toplam küresel varlık değeri 5 trilyon ABD Doları'nın üzerinde. RMB'nin katılımı, bu endeksi izleyen yabancı yatırımcıların da Çin tahvillerine yatırım yapacağı, dolayısıyla Çin piyasasına daha çok sermaye girişi olacağı anlamına geliyor. Bu nedenle, dış basında yer alan bazı analizlerde de Çin tahvillerinin endekse dâhil edilmesinin, yabancı sermayenin Çin'in finans piyasasına olan güvenini gösterdiği yorumları yapıldı.

RMB'nin uluslararasılaşması süreci istikrarlı şekilde ilerliyor. Bloomberg Barclays Global Aggregate Endeksi'ne RMB ile hesaplanan 364 adet onshore Çin tahvilinin eklenmesi de bunun bir neticesi olarak görülüyor.

RMB, Ekim 2016'da IMF'nin özel çekme hakkı sepetine resmen dâhil edilmişti. Özel çekme hakkı sepetindeki payı yüzde 10,92 olan RMB'nin rezerv para statüsü de aşamalı olarak tüm dünya tarafından tanındı.

Yabancı bankaların ellerindeki Çin varlıklarında büyük artış görülürken, Çin ekonomisinin küresel ekonomideki payının da sürekli artmasıyla yabancı yatırımcıların RMB'ye talebi yükseldi.

Endeksler, yabancı yatırımcılar için en iyi rehber

İkinci olarak, RMB tahvil piyasası gerek ölçeği, gerekse kârlılık oranı ile büyük bir rekabet gücüne sahip. Şubat 2019 itibarıyla Çin tahvil piyasasının büyüklüğü 13 trilyon dolara ulaştı. Çin, şu an ABD ve Japonya'dan sonra dünyanın üçüncü büyük tahvil piyasasına sahip.

Bloomberg Barclays Global Aggregate Endeksi'ne dâhil edilen Çin tahvillerinin endeksteki ağırlığı 20 ay sonra yüzde 6'ya ulaşacak ve RMB, ABD Doları, avro ve Japon Yeni'nden sonra dördüncü en büyük para birimi bileşeni olacak.

Bloomberg'in şubat ayında yayımladığı rapora göre, Asyalı yatırımcıların yüzde 67'si, 2019 yılında Çin tahvillerine yatırım yapmayı düşünüyor.

Üçüncü olarak, Çin tahvil piyasasının kârlılık durumuna göz atmak gerekirse, 10 yıl süreli hazine tahvillerinin kârlılık oranının, ABD, Almanya ve Japonya'daki muadillerinin üzerinde olduğu görülüyor.

Bloomberg Barclays Çin Kapsamlı Endeksi'ne göre de Çin tahvil piyasasının 2018 yılındaki kârlılık oranı yüzde 3,45'e ulaşırken, bu oran ABD'de aynı dönemde yüzde 0,01 olarak kaydedildi. Çin tahvillerinin gösterdiği bu performansın, yabancı yatırımcılar için en iyi rehber olduğu söylenebilir.

Çin tahvil piyasası giderek olgunlaşıyor. Geçen yıl, yabancı yatırımcılar genel olarak Çin hazine tahvillerini alırken, 2019 itibarıyla banka tahvili alımlarındaki artış da göze çarptı. Özellikle ocak-şubat döneminde yabancı yatırımcıların aldığı banka tahvillerinin hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre altı kat arttı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor