Atalara saygı zamanı: Qingming Günü

2019-04-01 19:45:54 CRI

Atalara saygı zamanı: Qingming Günü

Çin genelinde geçen hafta mezarlık ziyaretleri sonunda bir hayli yoğundu, bunun nedeni yaklaşan Qingming Günü.

Ataların anılması için oluşturulan bu özel günde insanlar, mezarlıklara gidip ölen yakınlarını anıyor, onlar için öbür dünyada mutlu bir yaşam dileğinde bulunuyor.

Qingming, hem yıl içindeki 24 sezondan biridir hem de ayrı bir festival olarak gelenek haline gelmiştir. Qingming, daha Zhou Krallığı döneminde (M.Ö. 1046-M.Ö. 256) bile çok yaygındı ve o zamandan bu yana bu özel günle ilgili çeşitli gelenekler oluştu.

Qingming Günü'nün kaynağı

5 Nisan, Çin'in geleneksel festivallerinden biri olan Qingming Günü.

“Soğuk yemek günü” anlamına gelen Hanshi Günü'nden kaynaklandığı düşünülen Qingming Günü'nün, Çin tarihinin ünlü isimlerinden Jiezi Tui'yi anmak için ortaya çıktığı belirtiliyor.

Geleneksel anlatıya göre, Jin Devleti'nin (265-420) prensesi Chong'er sürgün edilmiş. Chong'er'in en yakını ve aynı zamanda ona en çok yardım eden kişi Jiezi Tui'ymiş. Jiezi Tui, Chong'er için her şeyini feda edermiş. Hatta bir defasında Chong'er'in karnını doydurmak için, bizzat kendi bacağından bir parça kesip Chong'er'e sunmuş. Bundan çok duygulanan Chong'er “gelecekte sana mutlaka iyi bir karşılık vereceğim” diye söz vermiş. Bir süre sonra Chong'er gerçekten tahta geçmiş, ancak sözünü unutmuş.

Bazı şikayetlerden sonra Chong'er, Jiezi Tui'yi hatırlamış ve Tui'yi saraya çağırmış. Fakat Jiezi Tui kabul etmemiş. Bunun üzerine itibarının zedelendiğini hisseden Chong'er, Jiezi Tui ve annesinin saklandığı Mianshan dağına askerlerini göndermiş ve dağı ateşe vermelerini emretmiş. Jiezi Tui'nin, yangını görünce mutlaka annesini sırtına alarak saklandığı dağdan çıkacağını düşünen Chong'er, aynı zamanda alevlerin ortasında bir yol açılmasını da istemiş. Fakat 3 gün 3 gece devam eden yangın sönünceye kadar Jiezi Tui ve annesi dağdan çıkmamış. Yangın bitince Chong'er bizzat kendisi dağa çıkmış ve yanmış bir söğüt ağacına sarılmış olarak bulunan Jiezi Tui ve annesinin cesetlerini görmüş. Chong'er çok ağlamış, o günü Hanshi Günü olarak ilan etmiş ve herkesin soğuk yemek yemesini emretmiş, dağın ismini Jie Dağı olarak değiştirmiş. Chong'er ayrıca söğüt ağacından bir parçayla bir çift ayakkabı yaptırmış.

Ertesi yıl Chong'er ve vezirleri birlikte Jie Dağı'na çıkmış. Söğüt ağacının canlandığını fark eden Chong'er, ağaca “Qingming söğüdü” ismini vermiş ve Hanshi Günü'nden sonraki günü Qingming Günü olarak ilan etmiş.

Song (960-1279) ve Yuan (1206-1368) hanedanları dönemine gelindiğinde Qingming Günü, Hanshi Günü'nün yerini alarak daha önemli bir konuma sahip olmuş. Ataları ve ölen yakınları anma, soğuk yemekler yeme, salıncakta sallanma, Qingming Günü adetleri kapsamına girmiştir.

Çin'de Qingming Günü sadece Hanlar değil, Mançu dahil 24 azınlık etnik grubun ortak manevi varlığıdır.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor