Dünya ekonomisinin motoru Asya kıtası

2019-03-29 11:27:07 CRI

Dünya ekonomisinin motoru Asya kıtası

Yılda bir kez düzenlenen Bo'ao Asya Forumu 26 Mart'ta Hainan eyaletinin Bo'ao kasabasında düzenlendi.

Bo'ao Asya Forumu Konseyi Genel Sekreteri Li Baodong'un 26 Mart'ta düzenlenen basın toplantısında açıkladığı verilere göre, Asya, dünya ekonomisinin en hızlı büyüdüğü bölge haline geldi. Geçen 10 senede bölgenin dünya Gayri Safi Yurt İçi Hasılası'na katkı oranı %60'a ulaştı.

Li Baodong, “Bu küçük bir katkı sayılmaz. Asya kıtasındaki halklar bununla gurur duymalı” diye konuştu.

Bloomberg'te aynı gün yer alan habere göre, Bo'ao Asya Forumu, Çin ile ABD arasında ticari müzakerelerin kritik bir dönemde bulunduğu günlerde Çin'in reform adımlarını gösterecek.

Bo'ao Asya Forumu 2019 Yıllık Konferansı'nın ana teması, "Ortak kader, ortak eylem ve ortak kalkınma " olarak belirlendi.

Li Baodong, 26 Mart günü düzenlenen basın toplantısında, toplam 60 ülke ve bölgeden 2 binden fazla temsilcinin yıllık konferansa katıldığını ifade etti.

Basın toplantısında “Yeni atılan ekonomilerin gelişmeleriyle ilgili 2019 yıllık raporu”, “Asya'daki ekonomik bütünleşme süreciyle ilgili 2019 yıllık raporu”, “Asya'da rekabet gücü 2019 yıllık raporu” ve bu sene ilk kez ortaya konulan “Asya'da finansal kalkınma raporu” olmak üzere Bo'ao Asya Forumu kapsamındaki dört akademik rapor yayımlandı.

“Taiwan United Daily New” sitesinin haberine göre, Asya-Pasifik bölgesindeki 37 ekonomik topluluk arasında, Çin'in Hong Kong Özel İdari Bölgesi, Çin'in Taiwan Bölgesi, Singapur ve Güney Kore dahil Asya'daki yeni endüstriyel ekonomiler, Asya rekabet gücü listesinde ilk dördü oluşturdu. Bunlardan Güney Kore ilk sırada bulunurken, Çin'in Taiwan Bölgesi ise dördüncü sıradan ikinci sıraya yükselerek Singapur ve Hong Kong'u geride bıraktı. Japonya beşinci sırada kalırken, Çin'in ana kesimi peş peşe 6 yıldır 9. sırada yer almakta.

Asya'da rekabet gücü 2019 yıllık raporuna göre, Çin ekonomisinin Çin-ABD ticaret sürtüşmesinden nispeten büyük bir oranda etkilenmesine ve büyüme hızının yavaşlanmasına rağmen, Çin ekonomisi direnç göstererek Asya ekonomisinde dayanak noktası rolünü oynadı.

ABD Johns Hopkins Üniversitesine bağlı Edwin Oldfather Reischauer Doğu Asya Araştırma Merkezi Başkanı Kent E. Calder, 26 Mart'ta Bo'ao Asya Forumu'nda şu açıklamada bulundu: “Çin ekonomisinin büyüme hızı yavaşlama eğiliminde, ancak bu doğru bir eğilimdir. Çin ekonomisinin büyüme hızı, hâlâ ABD ve diğer endüstriyel ülkelerin iki katı seviyesindedir.” Kent E. Calder Çin'in teknolojik değişim ve finans alanlarındaki gelişmesinin, ekonomik büyümeye yeni motivasyonlar kattığını da ifade etti.

Bo'ao Asya Forumu'nun geçen yıl nisan ayında düzenlenen yıllık toplantısına katılan Cumhurbaşkanı Xi Jinğing bir konuşma yapmış ve piyasaya girişin büyük ölçüde kolaylaştırılması, daha cazibeli yatırım ortamı yaratılması, fikri mülkiyet haklarının korunması ve ithalatın artırılması olmak üzere 4 konuda dışa açılma boyutunu genişleteceklerini açıklamıştı.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor