Xi Jinping'den küresel meydan okumalara karşı öneriler

2019-03-27 11:14:53 CRI

Xi Jinping'den küresel meydan okumalara karşı öneriler

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'la birlikte Çin-Fransa Küresel Yönetişim Semineri'nin kapanış törenine katıldı. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean Juncker da seminerde hazır bulundu.

Cumhurbaşkanı Xi, “Daha iyi bir dünya inşa etmek için akıl ve güç” başlıklı konuşmasında, ciddi küresel meydan okumalar karşısında çeşitli ülkelerin aktif bir şekilde harekete geçip insanlığın geleceği ve kaderini kendi ellerinde tutmak için ortak çaba harcamaları gerektiğini vurguladı.

Xi Jinping, küresel yönetişimin önemli katılımcılarından olan Çin ve Fransa'nın dünya barışı, güvenliği ve istikrarının korunması, çok taraflılık ve serbest ticaretin korunması ve Birleşmiş Milletler'in aktif rol oynamasına destek verilmesi gibi önemli konularda geniş kapsamlı siyasi fikir birliği ve sağlam işbirliği temeline sahip olduklarına işaret etti:

“Çin ve Fransa, karşılıklı saygı ve güven, eşitlik, dışa açılma ve kapsayıcılık, karşılıklı yarar ve ortak kazanca bağlı kalarak uluslararası ilişkilerdeki temel ilkeleri ortaklaşa korumakta ve küresel yönetişimin mükemmelleştirilmesini ortaklaşa ilerletmektedir. İki ülke, dünya barışı ve istikrarının korunması ve uygarlığının ilerletilmesinde önemli güçler haline geldi.”

Xi Jinping, iki yıl önce Birleşmiş Milletler'in Cenevre'deki merkezinde yaptığı konuşmada, “Dünyamızda neler oldu? Biz ne yapmalıyız?” sorusunu ortaya koymuştu.

Günümüzde dünyadaki istikrarsızlık ve belirsizlikler daha belirgin halde, dünya çeşitli meydan okumalarla karşı karşıya. İnsanlığın girdiği bu yeni gelişme kavşağında ne gibi tercihler yapılması gerektiğine değinen Xi, Çin'in önerilerini ortaya koydu.

Xi, dünya ülkelerinin sorumluluk duygusuyla seyirci kalmak yerine aktif harekete geçip insanlığın geleceği ve kaderini ellerinde tutmaları gerektiğini savundu: (ses fonu2)

“İlk olarak adalet ve rasyonelliğe bağlı kalınmalı, yönetişim açığı kırılmalı. İstişare, ortak inşa ve paylaşıma dayalı küresel yönetişim düşüncesine bağlı kalınarak, insanlığın kader ortaklığı oluşturulmalı. İkinci olarak, istişare ve karşılıklı anlayışa bağlı kalınmalı ve güven açığı kırılmalı. Karşılıklı güven ve saygı ön planda tutulmalı, doğru bir dürüstlük ve çıkar kavramı benimsenmeli. Üçüncü olarak, ortak, kapsamlı, işbirliğine dayalı ve sürdürülebilir bir yeni güvenlik kavramı geliştirilmeli. Anlaşmazlıkların barışçıl yollarla çözülmesine bağlı kalınarak kendi çıkarları için başkalarına zarar vermeye karşı çıkılmalı. Dördüncü olarak, karşılıklı yarara ve ortak kazanca bağlı kalınmalı. Dinamik bir büyüme modeli, dışa açılma ve ortak kazanca dayalı bir işbirliği modeli yaratılarak dünya halklarının ekonomik küreselleşmenin meyvelerini paylaşmaları sağlanmalı. Çin, Fransa da dahil dünyanın çeşitli ülkelerinin Kuşak ve Yol inşasına katılmalarını olumlu karşılamaktadır. Çin-AB yatırım anlaşmasıyla ilgili müzakereyi ortaklaşa ilerletmeliyiz.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor