Beijing-Paris hattında bahar havası

2019-03-26 11:35:06 CRI

Beijing-Paris hattında bahar havası

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, 5 yıl aradan sonra Fransa'ya bir resmi ziyaret daha gerçekleştirdi. Xi, dün makam otomobiliyle Zafer Takı'ndan (Arc de Triomphe) Elysee Sarayı'na giderken yol boyunca 100'den fazla Fransız Cumhuriyet Muhafızı süvari subaylar tarafından selamlandı. Çin-Fransa ilişkilerinde adeta bir bahar havası var.

Zafer Takı'nda görkemli karşılama töreni

Zafer Takı, romantik ve tutkulu Fransızların kalbinde özel bir konuma sahip, burası Paris'in simge yapılarından biri olarak Fransız ulusunun özgürlük ve barış arayışını yansıtıyor.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, dün Zafer Takı'nda düzenlenen görkemli törenle konuk Cumhurbaşkanı Xi'yi karşıladı.

Bu esnada gazeteciler bir detayı gözden kaçırmadı: Xi Jinping ve eşi alana vardığında, Çin ve Fransa liderlerinin eşleri, birbirlerini öperek kucakladı. Bu Fransız tarzı selamlaşma taraflar arasındaki samimiyetin işareti olarak yorumlandı.

Xi'nin gezisi, Çin ile Fransa arasında diplomatik ilişkilerin kurulmasının 55. yıldönümü ve Fransa'da okuyan Çinli öğrencilerin ücretli istihdam edilmelerinin 100. yıldönümüne denk geliyor.

Çin ve Fransa, bu ziyaretin özel anlam taşıdığının farkında. Fransa, kuralları yıkıp bir dizi özel, yüksek profilli düzenleme yaptı. Cumhurbaşkanı Xi'nin özel uçağının Nice'ten Paris'e uçuşu sırasında, Fransız Hava Kuvvetleri'ne ait 2 savaş uçağı Xi'ye refakat etti.

Xi Jinping ve eşi, 24 Mart akşamı Macron ve eşinin Nice Côte d'Azur'deki Kérylos Villası'nda verdiği özel akşam yemeğine katıldı. Antik Yunan esintili bu lüks bina, Akdeniz uygarlığını ve Avrupa'nın açık ruhunu simgeliyor.

Liderler ertesi gün kapsamlı görüşmeye geçti. Görüşme süresi 8 saati buldu. İki lider, yeni bir tarihi başlangıçta daha sağlam ve canlı bir Çin-Fransa kapsamlı stratejik ortaklık ilişkilerinin yaratılması gerektiğini savundu.

Cumhurbaşkanı Xi, Çin ve Fransa'nın bağımsızlık, karşılıklı anlayış, ileri görüşlülük ve ortak kazanca dayalı işbirliği olan büyük ülkelerin bir arada bulunma kurallarını uygulamaya devam etmeleri gerektiğini söylerken, “Daha iyi ilerlemek amacıyla eski zamanları anlayarak bugüne dair ders alınabilir” ifadesini kullandı.

Fransa, 1964 yılında batılı ülkeler arasında Çin Halk Cumhuriyeti'yle diplomatik ilişki kurulmasına öncülük yaptı. İki ülkenin uluslararası politik fikirlerinin birçok ortak yönünün olması, Çin-Fransa ilişkilerinin sürekli bir şekilde ilerlemesinin güçlü dinamiği haline geldi. İki lider, yeni dönemde Çin-Fransa ilişkilerinin gelişmesine dair tasarlama yaparak, karşılıklı siyasi güven, somut işbirliği ve kültürel temas dahil üç konuda çaba gösterilmesi gerektiğini belirtti.

Çin, piyasaya giriş kriterlerini gevşeterek ticari ortamı daha da iyileştirecek

İki lider, dün toplam 14 işbirliği anlaşmasının imzalanmasına tanıklık etti. Alınan bilgilere göre, iki taraf, 10 milyar Avroluk ticari anlaşmayı imzaladı. Ayrıca, iki taraf, Kuşak ve Yol'un ortaklaşa inşası ve üçüncü taraf piyasalarda işbirliğinin ilerletilmesini kararlaştırarak 3 grup halinde örnek projeler listesini belirledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor