Yoksullukla mücadeleye tahsis edilen sermeye artırıldı

2019-03-08 12:25:28 CRI

Yoksullukla mücadeleye tahsis edilen sermeye artırıldı


Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Yoksullukla Mücadele Ofisi Başkanı Liu Yongfu dün yaptığı konuşmada, son 6 yılda 80 milyondan fazla kişinin yoksulluktan kurtarıldığını, toplam yoksul nüfusun %85'inin yoksulluktan uzaklaştığını belirtti.

Bu sene Çin, 10 milyondan fazla kişiyi yoksulluktan kurtaracak. Çin Maliye Bakanlığı'nın açıklamasına göre, merkezi yönetim bütçesi, 120 milyar yuandan fazla özel fonu yoksulluğu yok etme çalışmalarına tahsis edecek. Bu bütçe, geçen yılki tutarın yaklaşık %20 üzerinde.

Çin Devlet Konseyi'ne bağlı Yoksullukla Mücadele Ofisi Başkanı Liu Yongfu, dün 13. Çin Ulusal Halk Meclisi 2. Toplantısı kapsamında düzenlenen basın toplantısında, Çin'de yoksul nüfusa isabetli yardım politikasının uygulanmasından bu yana göz alıcı başarılar elde edildiğini söyledi.

Yoksul nüfus, 2012 yılındaki 98 milyon 990 binden 2018 yılında 16 milyon 600 bine kadar indi. Peş peşe 6 yıl boyunca ortalama 13 milyondan fazla nüfus yoksulluktan kurtarıldı.

Liu Yongfu, “Merkezi hükümetin hedefleri uyarınca, kırsal bölgelerde yoksulluk sınırının altında kalan nüfus ve ilçeler 2020 yılına kadar tümüyle yoksulluktan kurtarılacak. Bölgesel yoksulluk yok edilecek. Şu ana kadar Çin genelindeki yoksul nüfusun yüzde 85'i, yoksul ilçelerin %50'si yoksulluktan kurtarıldı. 2019 yılında, 10 milyondan fazla kişi ve 300 ilçe yoksulluktan kurtulacak.”

2020 yılında kırsal kesimlerdeki yoksul nüfusun tamamen yoksulluktan kurtarılması hedefinin gerçekleştirilmesi için, aşırı yoksul bölgelerde çalışmalar kritik rol oynuyor. Tibet Özerk Bölgesi, Yunnan, Sichuan, Qinghai ve Gansu eyaletlerindeki bölgeler ile Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'nin güneyindeki dört il, Sichuan eyaletinin Liangshan, Yunnan eyaletinin Nujiang ve Gansu eyaletinin Linxia illerinde hâlâ büyük bir yoksul nüfus bulunuyor.

Liu Yongfu şunları söyledi:

“Çok yoksul bölgelere odaklanılacak. Geçen yılın sonuna kadar, yoksul nüfusun 30 bini aştığı ilçe sayısı 111'e kadar indi. Yoksul nüfus oranı %10'u aşan ilçelerin sayısı 98'e kadar geriledi. Bu bölgelere daha fazla bütçe ayırmamız ve yardım sağlamamız gerekiyor. Çok yoksul bölgelerin yoksullukla mücadele planlamaları yerine getirildi.”

Çin hükümeti, yoksullukla mücadeleye yönelik sermaye desteğini güçlendirecek. Çin Maliye Bakan Yardımcısı Cheng Lihua, aynı gün düzenlenen bir basın toplantısında, bu yıl merkezi hükümet bütçesinin, yoksul nüfusa 126 milyar yuandan fazla fon ayıracağını söyledi. Bu rakam geçen yıla oranla %18,9 artacak. Bütçe artışı esas olarak çok yoksul bölgelerde kullanılacak.

Bu yıl mali birimler yoksul nüfusa yardım sağlamak için endüstrileri geliştirme projelerini hedef alan sermayenin dağılımını iyileştirerek yoksul bölgelerdeki zorunlu eğitim, temel sağlık hizmetleri, konut ve içme suyu güvenliğini güçlendirecek.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor