Uluslararası toplum hükümet çalışma raporuna nasıl bakıyor?

2019-03-06 11:35:53 CRI

Uluslararası toplum hükümet çalışma raporuna nasıl bakıyor?

Çin Başbakanı Li Keqiang dün Çin Devlet Konseyi adına 13. Çin Ulusal Halk Meclisi (ÇUHM) 2. Toplantısı'nda hükümet çalışma raporunu açıkladı.

Raporla ilgili görüşlerine başvurulan siyaset, iş ve akademi çevresinden isimler, geçen yılki başarıların kolay elde edilmediğine işaret ederek, Çin'in gelişmesinin dünyaya daha fazla fırsat sunacağı beklentisini dile getirdiler.

Uluslararası toplumdan Çin'in başarılarına övgü

Bu yılki hükümet çalışma raporuna göre, çekirdeğinde Xi Jinping'in bulunduğu ÇKP Merkez Komitesi liderliğinde, çeşitli etnik gruplardan Çin vatandaşları, yeni dönemde Çin'e özgü sosyalizm düşüncesi doğrultusunda, temel gayesini sürekli yüreğinde taşıyarak ekonomik ve toplumsal gelişmede başlıca hedefleri yerine getirdi. Orta halli refah toplumunun tamamen oluşturulması konusunda büyük ilerleme kaydedildi.

Güney Kore Sungkyunkwa Üniversitesi Çin Araştırma Enstitüsü başkanı Lee Hee-ok, 2018 yılında dünya ekonomisinde belirsizliğin arttığı bir dönemde, Çin'in son derece çetin bir uluslararası ortamda sıra dışı bir yıl geçirdiği görüşünde.

Belçika Antwerp Şehri Belediye Başkan Yardımcısı Ludo Van Campenhout, geçen yılki karmaşık konjonktüre rağmen Çin'in ekonomik ve sosyal gelişmede belirlediği hedeflere ulaştığını ve ekonomik büyüme hızında da dünyayı şaşırttığını kaydetti.

The Economist Grubu Büyük Çin Bölgesi Başkanı Liu Qian'a göre, Çin hâlâ istikrarlı ve nispeten hızlı bir büyümeyi korumakta ve ülke hâlâ dev potansiyele sahip. Bu bakımdan, Çin'deki devamlı reform ve dışa açılma, dünya ekonomisinin büyümesine katkıda bulunacaktır.

Nijerya Çin Araştırma Merkezi Başkanı Charles Onunaiju, yeni çıkan sorunları sürekli çözmekte olan Çin hükümetinin, halkın güzel yaşama beslediği yeni beklentileri daha iyi bir şekilde karşılayabileceğine olan inancını belirtti.

İstikrarlı ekonomi, iyimser beklentiler

Hükümet çalışma raporunda, 2019 yılı için ekonomik ve toplumsal gelişmede başlıca hedefler de açıklandı. 2019'da %6 ila 6,5 arasında ekonomik büyüme hedefi konuldu.


Rapora göre, 2019 yılında güçlü bir iç piyasa oluşturulması ve iç talebin potansiyelinin artırılması gibi 10 alanda belli görevler belirlendi

Brezilya Çin Araştırma Merkezi Başkanı Ronnie Lins, “Çin hükümeti arz yönlü yapısal reform ve piyasalaşma reformunu ilerletmekle iç talebini de artırdı. Dev potansiyele sahip Çin'in iç piyasası, Çin ekonomisinin dışardan gelen baskılardan kurtarılmasına yardımcı olacak” diye konuştu.

Güney Afrika Uluslararası İşler Araştırma Enstitüsü'nden araştırmacı Cobus van Staden, Çin hükümetinin ortaya koyduğu, imalat sektörünün kaliteli gelişmesinin hızlandırılması görevinin, inovasyon alanında bir önlem olarak Çin'de imalatı daha yüksek bir seviyeye taşıyacağını kaydetti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor