ÇHSDK orta halli refah toplumu hedefine odaklanıyor

2019-03-04 11:34:35 CRI

ÇHSDK orta halli refah toplumu hedefine odaklanıyor

Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) 13. Ulusal Komitesi'nin 2. Toplantısı dün başkent Beijing'deki Büyük Halk Toplantı Sarayı'nda düzenlenen törenle başladı.

Törene Çin Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in de aralarında bulunduğu parti ve hükümet liderleri katıldı.

ÇHSDK Ulusal Komitesi Başkanı Wang Yang, törende yaptığı konuşmada, 2019 yılının, orta halli refah toplumunun tamamen oluşturulması konusunda kritik bir dönem olduğuna dikkat çekti.

Wang Yang, sunduğu çalışma raporunda, ÇHSDK'nın, istişare mekanizması rolünü yeterince yerine getirerek ve orta halli refah toplumunun tamamen oluşturulması gibi hükümetin önemli görevlerine odaklanarak, siyasi danışma, demokratik denetleme ve siyasi işlere katılma işlevlerini yerine getirmeye devam edeceğini söyledi.

11 gün sürecek toplantıya, Çin'in çeşitli partilerinden ve etnik gruplarından 2 bin 100'den fazla üye katılıyor.

ÇHSDK Ulusal Komitesi üyeleri toplantıda, Wang Yang'ın sunduğu çalışma raporunu inceleyecek ve Çin'in reform ve kalkınmasına ilişkin politikalara ilişkin öneriler sunacak.

Geçen yıl boyunca, düzenli olmayan finansmanın kapsamlı şekilde denetlenmesi, emlak piyasasının istikrarlı ve sağlıklı gelişmesinin sağlanması, aile hekimi hizmeti, yeni enerjiye dayalı araçlar ve hurdaya atılan pillerin bilimsel işlenmesi gibi çeşitli konular, ÇHSDK Ulusal Komitesi üyelerinin ilgi odağı haline geldi.

Geçen bir yıldaki çalışmaları özetleyen Wang Yang, ÇHSDK 13. Ulusal Komitesi'nin halk için çalışarak sosyal yaşamın gelişimine katkıda bulunduğuna işaret etti:

“ÇHSDK 13 Ulusal Komitesi, Sağlıklı Çin Stratejisi'nin uygulanması çerçevesinde, kamu hastanelerinin işleyişiyle ilgili yeni mekanizmanın mükemmelleştirilmesi, toplumun alt tabakalarındaki sağlık hizmetleri ve pratisyen doktor ekibinin güçlendirilmesi, yaşlılık sigortasının iyileştirilmesi ve halkın spor yapmaya teşvik edilmesi gibi konular üzerinde istişarede bulundu. Ayrıca hukukun üstünlüğünün korunmasına odaklanarak, reşit olmayan çocukların siber ortamın zararlarından korunmaları yönetmenliği, emekli askerlerin haklarını koruma kanunu ve sosyal örgütlerin kayıt işlemleri yönetmenliğinin oluşturulması ve yargı sorumluluk sisteminin kapsamlı reformuna ilişkin önerilerde bulunarak hukuk devleti ilkesi doğrultusunda görevini yerine getirdi. ”

Müzakereci demokrasi kanalının genişletilmesi, son yıllarda ÇHSDK'nin önemli çalışmalarından biri. Geçen yıl, ÇHSDK, üyeler için mobil görev yürütme platformu oluşturarak internet yoluyla istişare gerçekleştirdi. ÇHSDK 13. Ulusal Komitesi 2. Toplantısı'nın genel sekreter yardımcısı ve basın sözcüsü Guo Weiming, platformun ÇHSDK'nın yeniliklerinden biri olduğuna işaret etti. Guo'ya göre, internete dayalı yeni medya kanalıyla ÇHSDK üyelerinin görevlerini yaparken zaman ve mekan engelleri kaldırıldı, üyelerin sorumluluk ve katılım duygusu da artırıldı.

Geçen sene ÇHSDK Ulusal Komitesi'nde internet yoluyla iki kez istişare yapıldığını hatırlatan Guo, birinin ticari ortamın iyileştirilerek özel ekonomilerin kaliteli gelişmesinin hızlandırılmasına, diğerinin ise kargo sektörünün çevre dostu şekilde gelişmesine odaklandığını kaydetti. Guo, internet yoluyla istişareden verimli sonuçlar elde edildiğini de söyledi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor