Başkent Beijing'e “iki yeni kanat”

2019-02-25 15:31:15 CRI

Başkent Beijing'e “iki yeni kanat”

Beijing, Tianjin ve Hebei'in koordineli olarak gelişmesi planında beşinci yıla girildi. Başkent Beijing'in “iki yeni kanadı” olarak nitelenen Xiongan ve Tongzhou'nun bölgenin dengeli şekilde gelişmesini güçlendirmesi bekleniyor.

Beijing Belediyesi Kalkınma ve Reform Komisyonu yetkililerinden Zhou Hao, Xiongan Yeni Bölgesi'nin planlanmasına ve inşasına yönelik desteklerin süreceğini, bölgenin yeni bir kentsel kalkınma modeli olacağını ifade etti.

Zhou Hao, Hebei eyaletinde yer alan Xiongan Yeni Bölgesi'nin, küresel bir vizyona ve uluslararası standartlara sahip, Çin'e özgü nitelikler taşıyan ve son teknolojileri barındıran bir inovasyon ve kalkınma bölgesi olarak planlandığını ifade etti.

Şu an bölgedeki eğitim ve sağlık hizmetlerine yönelik destek çalışmalarının tamamen uygulamaya geçtiği bilgisini veren yetkili, Çin'in Silikon Vadisi olarak bilinen Zhongguancun merkezli 12 şirketin bölgede şube kurduğunu ve 20'nin üzerinde belediye yetkilisinin de burada görevlendirildiğini söyledi. Zhou Hao, “Desteklerimizi Xiongan Yeni Bölgesi'nin ihtiyaçları doğrultusunda sürdüreceğiz. Bölgedeki Zhongguancun Bilim ve Teknoloji Parkı'nın planlama ve inşa çalışmalarının ilerletilmesine olduğu gibi, ulaşım açısından bağlantının artırılmasına yardımcı olacağız. Beijing-Xiongan arasındaki hızlı tren hattını hizmete açacağız. Bunun yanında, kamu işletmelerinin kentsel ve ekolojik yönetim ile planlama ve inşa çalışmalarına katılmalarını teşvik edeceğiz. Başkentin eğitim açısından sahip olduğu avantajları Xiongan Yeni Bölgesi'nde görevli personelin eğitilmesinde de kullanacağız” diye konuştu.

Xiongan Yeni Bölgesi'nin yanı sıra Tongzhou semtinde de bir “uydu kent” kurulmasının planlandığını ifade eden Çinli yetkili, iki bölgenin başkent için “iki yeni kanat” olarak tanımlandığını, nihai hedefin en üst standartlarda uyumlu ve yaşanabilir modern kentler kurmak olduğunu dile getirdi.

Beijing Belediyesi'ne ait 35 departman ve 165 birim, söz konusu projeler kapsamında kent merkezinin dışında bulunan Tongzhou semtine taşındı. Semtte eğitim, sulama ve ulaşım gibi birçok alanda altyapı tesislerinin inşasının hızlandırılacağı, Changping'in yeni dönemde kentler için yeni bir model olarak kurulduğu bildirildi.


Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor