Yabancılar için bahar bayramı neşe ve kültür demek

2019-02-11 11:48:43 CRI

Yabancılar için bahar bayramı neşe ve kültür demek

Son yıllarda reform ve dışa açılma adımlarının artmasıyla, Çin'de bahar bayramının içerdiği yenilik, aile sevgisi ve uyum özellikleri gittikçe farklı kültürel arka planlardan gelen yabancıların beğenisini kazanmaya başladı. Bahar bayramı dünyanın Çin kültürü hakkında bilgi edinmesi için bir pencere haline geldi.

Bayram sırasında, Beijing'deki Yasak Kent ve Tapınak Sarayı gibi ünlü turistik yerlerde saray ışıkları, kırımızı fenerler, Beijing Operası maskeleri, klasik resimler ve Çin düğümleri gibi bayram unsurları, çok sayıda yabancı turistin dikkatini çekti. Turistler hatıra fotoğrafları çekerek bahar bayramının tadını çıkardı.

“Bu kırmızı fenerler, insanları memleketlerine giden yollara yönlendirir. Ayrıca fenerin rengi kırımızı da Çinlilerin çok sevdiği bir renk olarak refah ve bolluğu simgeler. İnsanlar, bu bayramda yeni yıl için mutluluk diler.”

‘Batı dünyasındaki bayramlara da benziyor'

Beijing dışında Çin'in diğer şehirlerinde de bahar bayramı sırasındaki farklı tatlar taşıyan renkli panayırlar, ejderha ve aslan dansı gibi etkinlikler ve yöresel yemekler yabancı turistlerin ilgisini çekti. Sırbistan'dan gelen Jelica Cepic adlı bir turist, bahar bayramının Batı dünyasındaki bayramlarla benzerlikler taşıdığını, aile üyelerinin bir araya gelerek lezzetli yemeklerin tadını çıkarmasının ortak bir nokta olduğunu söyledi:

“Çin'de bahar bayramında aile üyeleri bir araya gelerek lezzetli yemekler yer. Özellikle mantı yediklerini biliyorum. Bu mantılardan birinin içine sikke saklanır. Herhangi biri bu özel mantıyı yiyebilirse, yeni yılın daha fazla zenginlik ve mutluluk getireceğine inanılır.”

Öte yandan, son yıllarda aileyle seyahat etmek en önemli bayram etkinliklerinden biri haline geldi. Çin Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan edinilen verilere göre, Çin'de bahar bayramı (Çin yeni yılı) tatili süresince 415 milyon seyahat gerçekleşti. Geçen yılın bayram trafiğiyle kıyaslandığında %7,6 artış kaydedildi. Tatil boyunca iç turizmde 513,9 milyar RMB (76,2 milyar dolar) gelir elde edildi, turizm gelirinde yıllık %8,2'lik artış gözlendi.

‘Çin damadı' Rhio'nun bayram neşesi

Filipinler'den gelen Rhio ve ailesi bayramı Chengdu'da gezerek ve alışveriş yaparak geçirdi:

“Havai fişekleri izledik, yapışkan pirinçten yapılan “Yuan Xiao” adlı yuvarlak tatlıdan yedik ve devlet televizyonunun yeni yıl galasını izledik. Eşim ve 6 yaşındaki kızımla birlikte Chengdu kentinde pandaları görmeye gideceğiz.”

Çin'in ikinci memleketi olduğunu ifade eden Rhio, 9 yıl önce, Çin'de eğitim gördüğü sırada, Çinli bir genç kızla ilk görüşte aşık olduklarını ve bundan bir yıl sonra aşkı için Filipinler'deki kariyerinden vazgeçip Çin'e geldiğini söylüyor. Bir ‘Çin damadı' olarak bahar bayramının Çinliler için taşıdığı anlamı iyi bildiğine işaret eden Rhio, bahar bayramının yenilik ve uyum gibi Çin kültürünün esas değerlerini içerdiğini dile getirdi.

“Bahar bayramı, her Çinli için son derece önemlidir. Eskiyi bırakıp yeniyi karşılamanın yanı sıra, insanlar birbirine güzel dilekler sunar. Herkes için yeni yıl umutla doludur.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor