Çin ile Katar stratejik ortaklığı derinleştirecek

2019-02-01 11:19:24

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, dün başkent Beijing'de Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani ile görüştü. İki lider, görüşmede, karşılıklı saygı, eşitlik, karşılıklı fayda ve ortak kalkınmaya dayalı ikili stratejik ortaklığın derinleştirilmesi konusunda anlaştı.

Xi, Çin ile Katar'ın enerji, altyapı inşası, yeni ve ileri teknolojiler ile yatırım alanlarındaki işbirliğini güçlendirmeyi de istediğini söyledi.

Görüşmenin öncesinde Al Sani'nin onuruna bir karşılama töreni düzenlendi.

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, ülkesini ziyaret eden Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani'yi geleneksel takvime göre yeni yılın kutlanacağı günlerin sıcak atmosferinde ağırladı.

Al Sani'nin Kasım 2014'te Çin'e yaptığı ilk resmî ziyarette iki ülke arasında stratejik ortaklık kurulduğu ilan edilmişti. O tarihten sonra iki ülke arasındaki uzlaşıların etkin şekilde hayata geçirildiğini ifade eden Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping, bu konuda şunları kaydetti:

“İki ülkenin ortak çabalarıyla ilişkilerde petrol ve doğal gaz işbirliği ile altyapı inşasına ağırlık verildiğini görmekten memnunum. Finans ve yatırım alanlarına da genişletilen bu işbirliği kapsamında Çin-Katar Kültür Yılı etkinlikleri düzenlendi, karşılıklı vize muafiyeti gibi olumlu adımlar gerçekleştirildi ve böylece iki halka da somut yararlar getirildi.”

Xi'den işbirliğinin güçlendirilmesine vurgu

Görüşmede, Çin'in Katar'la temaslarını güçlendirerek karşılıklı siyasi güveni derinleştirmeye hazır olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Xi Jinping, Katar'ın "Tek Çin" politikasında ısrarcı olmasını takdirle karşıladıklarını, Çin'in temel çıkarlarını ilgilendiren sorunlarda kendilerine verdiği desteklerden ötürü de Katar'a teşekkür ettiklerini belirtti.

İki ülkenin kalkınma stratejilerinin kaynaştırılarak, Kuşak ve Yol'un inşasını ortaklaşa ilerletmesini arzuladığını dile getiren Xi, enerji, altyapı inşası, yeni ve ileri teknolojiler ile yatırım alanlarındaki işbirliğinin de güçlenmesini dilediğini söyledi.

Görüşmede, Çin ile Katar'ın terör ve aşırıcılıkla mücadele alanındaki işbirliğini de artırması gerektiğine işaret eden Xi Jinping, iki ülkenin kültürel temaslarını yoğunlaştırmasının, turizm, spor ve medya alanlarındaki işbirliğini de güçlendirmesinin önemine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Xi, 2022 yılında Çin'in evsahipliğindeki Kış Olimpiyatları'nın ve Katar'ın evsahipliğindeki Dünya Kupası'nın başarıyla düzenlenmesi için tarafların birbirlerini desteklemesi gerektiğini ifade eden Xi Jinping, şöyle konuştu:

“Bu yıl, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 70'inci yıldönümü; aynı zamanda görece refah toplumunun oluşturulması, 100 yıllık hedeflerin ilkine ulaşılması için kritik bir dönem. Katar da bu yıl Dünya Kupası'na evsahipliği yapmak için yoğun bir çalışma temposuna girdi, yeni toplumsal ve ekonomik kalkınma planlarını başlattı, '2030 ulusal vizyon' hedeflerini yerine getirmek için tüm olanaklarını kullandı. Dolayısıyla Çin ile Katar arasındaki stratejik koordinasyonun güçlendirilmesi ve siyasi kaynaşmanın yoğunlaştırılması her iki ülkenin kalkınmasına da yararlı olacaktır.”

Katar Emiri: İlişkilerin geleceğine dair ümidim büyük

Xi Jinping, Katar Emiri Şeyh Temim Bin Hamed Al Sani ile görüşmesinde, bölgesel işbirliğinin ve Körfez Bölgesi'ndeki istikrarın önemine dikkat çekti.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor