Çinli büyükelçiden İngiliz basınında Huawei açıklaması

2019-01-28 11:27:44

Çin'in Londra Büyükelçisi Liu, İngiliz basınında çıkan yazısında, Huawei şirketinin faaliyetlerinin İngiltere'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturduğuna dair iddialara yanıt verdi.

İngiliz The Sunday Telegraph'ın dünkü nüshasında Çin'in Londra Büyükelçisi Liu Xiaoming'in “Rivayetlere inanmayın, Huawei İngiltere'nin ulusal güvenliğine tehdit oluşturmuyor” başlıklı yazısı yayımlandı.

Büyükelçi Liu, yazısında son dönemde bazı Batılı ülkelerin hükümetleri ve medya kuruluşlarının Çinli işletmeleri sözde “güvenlik tehdidi” iddialarıyla yaftalamaya çalıştıklarına işaret ederek, söz konusu iddiaları Huawei'nin İngiltere'deki başarılı geçmişine dayanarak yanıtladı.

Çin'in teknoloji devi Huawei şirketinin Çin-İngiltere işbirliği için de bir örnek teşkil ettiğine işaret eden Büyükelçi Liu, sadece geçen beş yıl içinde şirketin İngiltere'de gerçekleştirdiği yatırımların ve aldığı siparişlerin toplam tutarının 2 milyar sterline ulaştığını belirtti. Çinli büyükelçi, Huawei'nin 7 bin 500 İngiliz vatandaşına iş imkânı sağladığını, böylece ülkedeki sosyal ve ekonomik gelişmeye önemli katkı yaptığını da ifade etti.

Yazıda, “Huawei, kaliteli ürünleriyle sağladığı seçkin hizmetler sayesinde, İngiliz telekomünikasyon sektöründe takdirle karşılandı ve piyasada olumlu bir şöhrete sahip. Aynı zamanda, İngiliz ortaklarıyla yaptığı verimli işbirliği de Huawei'nin küreselleşme ve standartlaşma konularında sürekli ilerlemesine neden oldu” ifadelerine yer verildi.

“İngiltere, açıklık ve kapsayıcılıkta ısrarcı olmalı”

Çin'in Londra Büyükelçisi Liu Xiaoming, yazısında İngiltere'de telekomünikasyon sektörünün uzun vadeli gelişmesinin Huawei'ye ihtiyaç duyduğunu da vurguladı.

Büyükelçi Liu, yazısında ayrıca 2001 yılından bu yana geçen sürede Huawei şirketinin İngiliz hükümetinin bilimsel gelişme planlamasına etkin şekilde destek sağladığını, akıllı telefondan telekomünikasyona kadar farklı alanlarda İngiliz piyasasına açılmada büyük ilerleme kaydettiğini ve bu ülkedeki bilim ve teknoloji sektörünün kalkınmasına dinamizm kattığını belirtti.

İngiltere'nin geçmişten beri serbest ticaret ile açıklık ve kapsayıcılık düşüncelerine öncülük ettiğinin altını çizen Liu, bunun İngiliz toplumunun dinamizminin de ana nedeni olduğunu ifade etti.

Çinli büyükelçi, İngiltere'nin açıklık ve kapsayıcılık düşüncelerinde ısrarcı olmasını, gerileme, kapalılık, zıtlaşma ve hatta “Soğuk Savaş” zihniyetini reddetmesini temenni ettiklerini belirtti. Liu, Londra'nın sadece bu yönde hareket ederek dahi yeni teknoloji devrimindeki öncü rolünü koruyabileceğine inandıklarını dile getirdi.

Çin'in Londra Büyükelçisi Liu Xiaoming'in kaleme aldığı satırlarda, Huawei'nin gelecekte de İngiltere'nin ekonomik gelişmesine destek sağlayacağına dikkat çekilerek, şirketin önümüzdeki beş yıl içinde İngiltere'de gerçekleştireceği yatırım ve alacağı siparişlerin toplam tutarının 3 milyar sterlini aşacağı ifade edildi.

İngiltere'nin AB'den ayrılmaya hazırlandığı dönemde Huawei'nin ülke ekonomisine büyük destek verdiğinin de altı çizilen yazıda, “İngiltere, Huawei dâhil tüm Çin işletmeleri için adil, eşit ve olumlu bir ticaret ortamı oluşturmalı” ifadesine yer verildi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor