Çin, ekonominin kaliteli büyümesi için önlemler alacak

2019-01-16 11:26:11 CRI

“Öncelikle vergi indirimi sürdürülerek idari harçlar ya iptal edilecek ya da askıya alınacak. Daha büyük oranda vergi indirimi uygulanacak. Bu kapsamda imalat sektöründe faaliyet gösteren mikro ölçekli işletmelerin vergi yükü hafifletilerek reel ekonomiye destek verilecek. Diğer taraftan mali giderler artırılacak. Yani ekonomik durum ve çeşitli konularla alakalı ihtiyaçlara göre, mali giderlerin ölçeği belli ölçüde büyüyecek. Aynı zamanda, yerel yönetimlere özel tahviller çoğaltılarak inşa edilmekte olan büyük projeler desteklenecek.” diye konuştu.

Çin Halk Bankası Başkan Yardımcısı Zhu Hexin ise yaptığı açıklamada, merkezi ekonomi çalışmaları toplantısında belirlenen ihtiyatlı para politikasının sürdürülmesi kararına göre para politikasının ne çok sıkı, ne de çok esnek seviyede tutulacağını anlattı. Zhu, sözlerine şöyle devam etti:

“Reel ekonomiye yetince finansal destek verilecek. M2 para arzı ve sosyal finansman ölçeğinde büyüme hızının gayri safi yurt içi hasılanın artış hızı ile uyumu sağlanacak. Diğer yandan dolaşım halindeki sermayenin yönü iyi kavranacak, yapısal para politikasının işlevini yerine getirmesi sağlanacak. Bilhassa özel ve mikro ölçekli işletmelere verilen teşvikler artırılacak; yoksullara yardım, kırsal kesimlerin kalkındırılması, ekonomi yapısının iyileştirilmesi ve yüksek kaliteli kalkınma çalışmalarına destek güçlendirilecek.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor