Çin'den gümrüksüz bölgeleri geliştirme planı

2019-01-11 11:43:52

Çin hükümetinin, kapsamlı gümrüksüz bölgelerde dışa açılma seviyesinin yükseltilmesini hedefleyen bir dizi tedbir paketi açıklaması bekleniyor. Gündemdeki 21 yeni tedbir arasında, işletmelere genel vergi mükellefi statüsü verilmesi ve sınır ötesi e-ticarette perakende ağırlıklı ithalat poltikasının tüm kapsamlı gümrüksüz bölgelerine genişletilmesi yer alacak.

Tercihli vergi tarifelerinin ve döviz politikalarının uygulandığı kapsamlı gümrüksüz bölgeler, Çin'in dışa açılmasını geliştirmesine destek verecek yeni platformlar olarak görülüyor.

Genel Gümrük İdaresi yetkilileri, söz konusu tedbirlerin kapsamlı gümrüksüz bölgelerin, sektörel rekabet gücünü artırmayı hedeflediğini açıkladı.

“Kapsamlı gümrüksüz bölgelerde dışa açılma ve kaliteli gelişmeyi hızlandırmayı öngören bazı öneriler” başlığını taşıyan belge, yakın tarihte resmen yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Belgede bulunan yeni tedbirler doğrultusunda, gümrüksüz bölgelerin imalat, Ar-Ge, lojistik, onarım ve bakım ile satış hizmeti gibi konularda küresel etkiye ve rekabet gücüne sahip merkezler hâline getirilmesi için çaba harcanacak.

Genel Gümrük İdaresi Başkan Yardımcısı Li Guo, dün başkent Beijing'de düzenlenen basın toplantısında, bu uygulama hakkında şu bilgileri verdi:

“Kapsamlı gümrüksüz bölgelerde faaliyet gösteren işletmelerin en önemli ihtiyacı, KDV konusunda genel vergi mükellefi statüsünü alabilmek. Bu işletmelere, kendi imalat makine ve donanımlarını ithal etme hakkı da verilecek. İşletmeler, ayrıca gümrük bürolarının inceleme ve onay prosedürlerini sadeleştirmelerini de talep ediyor.”

Politikaların kapsamı genişletilecek

Li Guo, kapsamlı gümrüksüz bölgelerin aynı zamanda satış hizmeti merkezleri olmaları için destek sağlanacağını da kaydetti. Bu kapsamda sınır ötesi e-ticarette perakendeye yönelik ithalat poltikasının tüm kapsamlı gümrüksüz bölgelere genişletileceğini belirten Çinli yetkili, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Öncelikle kiralamaya dayalı girişimcilik geliştirilecek, uçak gibi büyük donanımlara yönelik alan dışı denetim sistemi uygulamaya sokulacak ve sınır ötesi e-ticarette perakende ağırlıklı ithalat politikası aşamalı olarak tüm kapsamlı gümrüksüz bölgelere genişletilecek. Bunun yanında, söz konusu bölgelerde donanım ithalatı için dışarıdan hizmet alımına izin verilecek ve demir cevheri ile doğal kauçuk gibi emtia ürünlerinin gümrüksüz teslimat işlemlerine destek sağlanacak.”

Çin'in toplam dış ticaretinin yüzde 16,8'i

Çin'de reform ve dışa açılmanın derinleştirilmesiyle birlikte kapsamlı gümrüksüz bölgeler, dışa açık bir ekonomi geliştirilmesi için pilot bölgeler işlevi gördü. İmalat ticaretinin gelişme modelindeki dönüşüm için de deneme alanları hâline gelen bölgeler, uluslararası sanayi transferi, bölgesel ekonomilerin eşgüdüm içinde gelişmesi, dış ticaret ve istihdam alanlarında da önemli rol oynadı.

Genel Gümrük İdaresi Başkan Yardımcısı Li Guo, bu konuda şunları kaydetti:

“Ocak-Kasım 2018'de Çin'deki kapsamlı gümrüksüz bölgelerde gerçekleştirilen toplam ithalat ve ihracat hacmi, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 12,3'lük artış göstererek 4,7 trilyon yuana ulaştı. Bu miktar, ayrıca aynı dönemde Çin'in toplam dış ticaretinin de yüzde 16,8'ini oluşturdu. Başka bir deyişle, ülkenin 20 binde 1'lik toprağında dış ticaretin altıda biri gerçekleştirildi. ”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor