Bilimsel gelişmeler, ekonomiye ve halkın yaşamına olumlu yansıyor

2019-01-09 11:34:06

2018 Çin Ulusal Bilim ve Teknoloji Ödülleri, dün başkent Beijing'de düzenlenen törenle sahiplerine takdim edildi. Radar uzmanı Liu Yongtan ve kaya mekaniği uzmanı Qian Qihu, Çin'in bilimsel ve teknolojik inovasyon çalışmalarına yaptıkları katkılardan ötürü ülkenin en yüksek bilim ödülüne layık görüldü. Bilim insanları, ödüllerini Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in elinden aldı.

2018 Çin Ulusal Bilim ve Teknoloji Ödülleri'ne layık görülen projeler, esas olarak toplumsal ve ekonomik gelişmelerle ilgili çeşitli alanları kapsarken, ülkenin kalkınması açısından da büyük önem taşıyor. Öte yandan, bu çalışmalar, Çinli işletmelerin ulusal inovasyon çalışmalarındaki öncü rolünü de pekiştiriyor.

2018 Çin Ulusal Bilim ve Teknoloji Ödülleri'nde 278 proje ve yedi bilim insanı ödüle layık görüldü. Bunun yanı sıra 38 proje, Ulusal Doğa Bilimleri Ödülü'nü, 67 proje Ulusal Teknolojik Buluş Ödülü'nü, 173 proje ise Ulusal Bilim ve Teknoloji İlerleme Ödülü'nü almaya hak kazandı. Ayrıca yabancı uyruklu beş uzmana Çin Halk Cumhuriyeti Uluslararası Bilim ve Teknoloji İşbirliği Ödülü takdim edildi.

Çin Ulusal Bilim ve Teknoloji Ödülleri Ofisi yetkilisi Chen Zhimin, bu yıl ödüle layık görülen projelerin bazılarında temel araştırma sonuçlarına ulaşıldığına işaret ederek, projelerin küresel etkisinin de yükseldiğini kaydetti.

Söz konusu projelerin, bilimsel ve teknolojik ilerlemelerin ulusal kalkınmaya sağladığı desteği de yansıttığını belirten Chen, şöyle konuştu:

"2018 Ulusal Bilim ve Teknoloji Ödülleri'ne layık görülen projelerle endüstriyel teknolojilerdeki inovasyonda atılım kaydedilirken, ekonomik gelişmeye de güçlü bir destek sağlandı. Diğer yandan, halkın yaşam seviyesini yükseltmeyi ve ekolojik ortam inşasını hızlandırmayı hedefleyen araştırmalardan alınan neticelerde ilerlemeler görüldü. Ayrıca, işletmelerin ulusal inovasyon çalışmalarındaki öncü rolü de pekiştirildi."

Hidrolik tekne kaldıracına "teknolojik buluş ödülü"

Çin'de reform ve dışa açılma politikasının uygulandığı son 40 yıl içinde bilimsel ve teknolojik çalışmalarda çarpıcı başarılar kaydedildi. Ülkenin bilim ve teknoloji seviyesi sürekli yükselirken, Çin bazı alanlarda dünyada ilk sıralara girdi.

2018 Ulusal Bilim ve Teknoloji Ödülleri kapsamındaki Ulusal Teknolojik Buluş Ödülü, dünyanın ilk hidrolik tekne kaldıracı projesinin oldu. Projede öncü rol oynayan Ma Hongqi, basına verdiği demeçte, daha önce elektrikle çalışan tekne kaldıraçlarının bu buluş sayesinde artık tamamen su ile çalışabildiğini söyledi. Ayrıca, bu sayede kaldıraçların güvenlik ve dayanıklılık seviyeleri yükseltilirken, maliyetlerinin gözle görülür ölçüde azaltıldığını vurgulayan Çinli uzman, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Su gücüyle çalışan tekne kaldıracının hizmete girmesiyle Lancang-Mekong üzerindeki su taşımacılığında kullanılan başlıca su yolları birbirine bağlanmış oldu. Bunun yanında, yerli ve yabancı gemilere hizmet verilirken, ülkenin Lancang-Mekong işbirliği ile Kuşak ve Yol'un inşasına dayalı ulusal stratejisine de güçlü destek sağlandı. Şu an bu tür kaldıraçların ülke genelinde yaygınlaştırılması için çaba harcanıyor."

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor