Çin'den Afrika ile işbirliği vurgusu

2019-01-07 11:40:37

Afrika turuna devam eden Çin Devlet Konseyi Üyesi ve Dışişleri Bakanı Wang Yi, dün Senegal Dışişleri Bakanı Sidiki Kaba ile bir araya geldi.

İki bakan, görüşmenin ardından birlikte basının önüne çıktı. Wang Yi, ortak basın toplantısında, 2018 Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nde dev başarılar kaydedildiğini hatırlatarak, bunun Çin-Afrika ilişkilerinin tarihinde yeni bir sayfa açmanın yanı sıra, kıta ile yapılan uluslararası işbirliği için de öncü ve örnek rolü üstlendiğini kaydetti.

Dışişleri Bakanı Wang, yaptığı açıklamada, Çin-Afrika işbirliğinin en belirgin özelliğinin pragmatizm ve verimlilik olduğuna işaret ederek, bunun aynı zamanda Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun da özgün bir avantajını oluşturduğunu belirtti. Wang Yi'nin verdiği bilgilere göre, zirvenin ardından, Çin hükümeti, zirvede varılan mutabakatların hayata geçirilmesi için somut düzenleme ve planlamalar ortaya koyarak, çalışmaların yol haritasını çizdi.

Çin'in ayrıca Afrika ülkeleriyle öncelikli işbirliği alanlarını tanımlamak için çalışmalar gerçekleştirdiğini söyleyen Dışişleri Bakanı Wang Yi, önümüzdeki aşamada, Çin'in başta Çin-Afrika İşbirliği Forumu'nun eşbaşkanlığını yürüten Senegal olmak üzere, tüm Afrika ülkeleriyle yakın temas kuracağına işaret ederek işbirliği çalışmalarını hızlandıracağını dile getirdi.

İşbirliğinde odaklanılacak alanlar hakkında ayrıntılı bilgi aktaran Wang Yi, öncelikle daha sıkı bir Çin-Afrika kader topluluğunun oluşturulması için ortak çaba harcanacağını vurguladı. Günümüzde küresel ortamda tek taraflılık ve hegemonyacılığın baş gösterdiğini, bunun küresel gelişme için en büyük belirsizliği oluşturduğunu belirten Wang, “Bu, uluslararası kurallar ile çok taraflılığın çerçevesini bozduğu gibi, gelişmekte olan ülkelerin kalkınmalarına ve geleceklerine büyük meydan okumalar oluşturuyor. Çin, dünyanın en büyük gelişmekte olan ülkesi, Afrika ise en çok gelişmekte olan ülkenin bulunduğu kıta konumunda. İki taraf, kader topluluğunun önemini daha önce görülmemiş bir düzeyde kavramış durumda” ifadelerini kullandı.

Wang, iki tarafın ortak kalkınmaya engel oluşturabilecek çeşitli kötü senaryoları da birlikte geri püskürtmesi, böylece Çin ile Afrika ülkeleri dâhil olmak üzere tüm gelişmekte olan ülkelerin çıkarlarını koruması gerektiğini ifade etti.

Kuşak ve Yol kapsamında işbirliği derinleşecek

Wang Yi, yaptığı açıklamada, Çin ile Afrika arasındaki öncelikli işbirliği alanlarından birinin de Kuşak ve Yol inisiyatifi ile Afrika'nın 2063 Gündemi'nin kaynaşması olduğunu belirtti.

Afrika'nın Kuşak ve Yol işbirliğindeki başlıca istikametlerden biri olduğuna işaret eden Çinli bakan, Senegal'in de aralarında bulunduğu 37 Afrika ülkesi ve Afrika İşbirliği'nin Çin ile Kuşak ve Yol kapsamında işbirliği belgeleri imzaladığına dikkat çekti. Wang, “Çin, Afrikalı dostlarıyla ortak adımlar atarak, Kuşak ve Yol ile 2063 Gündemi arasındaki kaynaşmadan doğan fırsatlardan faydalanmaya, işbirliği potansiyelini ortaya çıkartmaya, böylece halklara daha büyük yararlar getirmeye hazır” ifadelerini kullandı.

Wang Yi, yaptığı açıklamada üçüncü olarak, Çin-Afrika İşbirliği Forumu Beijing Zirvesi'nde kaydedilen neticelerin hayata geçirilmesi için farklı ülkelere göre farklı planlar hazırlanacağının altını çizdi.

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor