Haber Analiz: Xi'nin önerileri, vatanın barışçıl birleşmesi için yeni bir yol haritası

2019-01-04 12:07:47 CRI

Xu Qinduo-CRI Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Xi Jinping, “Taiwanlı Soydaşlara Mesaj” adlı belgenin yayınlanmasının 40. yıldönümü dolayısıyla önceki gün düzenlenen toplantıda bir konuşma yaptı. Konuşmasında, Çin Komünist Partisi (ÇKP) ile Çin hükümeti ve halkının, anavatanın tamamen birleşmesini sarsılmaz bir tarihi görev olarak kabul ettiğine işaret eden Xi, Çin'in mutlaka birleştirilmesi gerektiğini ve bu birleşmenin kesinlikle gerçekleşeceğini ifade etti.

Xi Jinping, Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki ilişkilerin barışçıl şekilde geliştirilmesi ve vatanın barışçıl birleşmesinin ilerletilmesi için 5 öneri öne sürdü:

-El ele vererek ulusun yeniden canlandırılması hedefine ulaşılması;

-Taiwan meselesi için iki sistemli plan araştırılması;

-“Tek Çin” ilkesinde ısrar edilmesi;

-İki yaka arasındaki kaynaşmanın derinleştirilmesi;

-Soydaşların gönül birliğinin sağlanması.

Uzmanlar, Xi'nin beş maddelik önerisinin barışçıl birleşme ilkesi izlediğine ve Taiwan Boğazı'nın iki yakası arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için yön belirlediğine işaret etti.

Detaylı olarak değerlendirildiğinde ise, Xi'nin beş maddelik önerisi, sadece Çin'in barışçıl birleşme hedefinin Çin ulusunun kalkınmasını ilerletmek olduğunu göstermekle kalmıyor; söz konusu öneriler aynı zamanda, merkezi hükümetin, barışçıl birleşme için Taiwan'daki çeşitli çevrelerle “Bir Ülke, İki Sistem” ilkesine dayanan çözüm planını görüşme amacını da ortaya koyuyor. Ayrıca, boğazın iki yakası arasında ekonomi, kültür, sağlık ve sosyal güvenlik alanlarının entegre şekilde gelişmesini derinleştirme ve barışçıl birleşme için koşulllar yaratma niyetini de yansıtıyor. Bu politik öneriler aynı zamanda, “Taiwan bağımsızlığı” girişimlerine asla izin verilmeyeceği şeklinde ciddi bir uyarı anlamına da geliyor.   

Xi'nin “Taiwan meselesi, ulusun zayıflığı ve düzensizliğinden kaynaklandı ve mutlaka ulusun kalkınmasıyla birlikte sona erecek” şeklindeki sözü, Çinli vatandaşlardan büyük destek aldı.

Çin'de reform ve dışa açılma politikası uygulanmasının 40. yıldönümü kısa bir süre önce kutlandı. Geçtiğimiz 40 yıl boyunca sadece Çin'de değil, dünya düzeninde de büyük değişiklikler meydana geldi. Çin, yıllardır dünyanın ikinci büyük ekonomisi konumunda. Öte yandan, dünyanın en fazla döviz rezervine sahip Çin, 120'den fazla ülke ve bölgenin en büyük ticaret ortağı haline geldi. Çin'in küresel ekonomik büyümeye katkı oranı ise yüzde 30'u aştı. Çin'in bütün bu gelişmelerin ardından büyük ülke konumuna dönmesiyle birlikte, Taiwan sorununun çözülmesi doğal olarak ulusal gündem olarak belirlendi.

Geçtiğimiz 40 yıl boyunca, özellikle son yıllarda, boğazın iki yakası arasındaki ilişkilerin Taiwan'a etkileri tekrar gözde geçirildiğinde Xi Jinping'in konuşmasında yer alan şu ifadeler daha iyi anlaşılabilir: “Yalnızca ‘Tek Çin' ilkesinin izlenmesi durumunda iki yaka arasındaki ilişkiler düzeltilip geliştirilebilir ve Taiwanlı soydaşlara yarar sağlanabilir. ‘Tek Çin' ilkesinden sapılması durumunda ise, iki yakanın ilişkilerinde gerginlik yaşanır ve Taiwanlı soydaşların hayati öneme sahip çıkarları zarar görür.”

Takvim

Haberler:
Son Dakika Türkiye Çin Dünya Çin - Türkiye
Ekonomi:
Son Haberler Çin Ekonomisi Türkiye Ekonomisi Dünya Ekonomisi Fuarlar Gündem
Turizm:
Gezelim Görelim Seyahat Defteri Yöresel Lezzetler Seyahat Mito
Kültür ve Yaşam:
Sağlık Çin - Türkiye Çin Sineması Biliyor Musun Bilmiyor Musun Röportaj
yoresel:
Güncel Etnik Kültür Kültür Mirasları Yöresel Lezzetler
Çince Öğretimi:
Çince Hakkında Temel Bilgiler Hem Eğlenin Hem Öğrenin Atasözleri ve Deyimler Şiirler Günlük Çince Konuşmaları
China TV:
Kültür Merhaba Çin
Web Radyo:
Gündem Pazartesi Salı Çarşamba Perşembe Cuma Haftasonu
Galeri:
Çin Dünya Moda Seyahat Spor